Jestli byste ve své sbírce měli auto, které nikdo jiný nemá, již brzy budete mít příležitost. Do aukce se totiž chystá jediný vůz svého druhu, prototyp Porsche 901 ve verzi kabriolet.

Porsche 901 je vlastně Porsche 911 ještě před tím, než ho musela automobilka přejmenovat. Na trojčíselné označení s „0“ uprostřed měl totiž patent Peugeot.

Porsche prodávalo 901 jako coupé, možnost kabrioletu ale zvažovala, a tak požádala karosárnu Karmann, aby ji takový vůz postavila. A ta to udělala. Porsche nakonec z obav o bezpečnostní předpisy v USA od tohoto typu karoserie upustilo. Do výroby nakonec poslalo provedení Targa s odnímatelnými střešními díly.

Ve verzi kabriolet vzniklo Porsche 901 pouze v jediném exempláři, ale ani „běžných“ 901 mnoho nevzniklo, prototypů bylo pouze 13. Do dnešních dnů přežily navíc pouze dva – tento kabriolet a ještě jedno coupé.

Aukci pořádá aukční dům RM Sotheby’s a bude se konat 8. února 2017 v Paříži. Očekává se, že cena tohoto vozu bude atakovat hranici jednoho milionu eur.