Ukradené světlomety 2

Jaké náhradní díly se nejčastěji kradou? Nejsou to zdaleka jen zpětná zrcátka

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: carVertical - Ilustrační foto: Policie ČR - 3. 9. 2024


Ani to, že máte auto zaparkované na dobře osvětleném místě, nemusí zloděje odradit od toho, aby si na něm přivydělali. Lupiči se často zaměřují na snadno odnímatelné náhradní díly. A co s nimi pak dělají? Zkouší je prodat na černém trhu u nás i v zahraničí, nebo je používají k opravě jiných vozů. Podle Matase Buzelise, odborníka ze společnosti carVertical, která se zabývá zpracováním automobilových dat, se zloději běžně zaměřují na díly z novějších aut, za které mají šanci získat vyšší obnos. Nezaměřují se zdaleka jen na zpětná zrcátka, zajímá je vše od katalyzátorů přes kola, až po státní poznávací značky.

Zrcátka prémiových vozů se mohou cenovkou vyšplhat klidně na tisíce korun, a tak není divu, že se často stávají terčem zlodějů. Nahrává tomu také fakt, že právě zrcátka bývají často a snadno poškozená i při drobných dopravních nehodách, a pro zloděje tak není náročné sehnat pro ně na černém trhu kupce.

Mnohdy se najdou i takoví řidiči, kteří chtějí po rozbití vlastního skla u zpětného zrcátka ušetřit a tzv. si ho „půjčí“ z jiného vozu. Odmontování skla zrcátka je navíc poměrně jednoduchý proces, který zabere jen pár minut.

Pokud se chcete krádeži zrcátek alespoň trochu ubránit, zkuste na ně nechat vyrazit VIN kód automobilu. Tím budou pro zloděje méně atraktivní a s největší pravděpodobností okolo takového auta jen projdou.

Ukrást auto s bezklíčovým ovládáním je jednoduché. Jak tomu zabránit?

Přední a zadní světlomety

Také cena světlometů může v závislosti na modelu vozu dosáhnout několik tisíců, v některých případech dokonce statisíců korun. Protože je po nich na trhu s použitými díly vysoká poptávka, zloděje také často lákají. Kradená světla a další náhradní díly nemusí nutně vždy skončit na inzertních portálech v Česku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ často putují do zahraničí.

„K odstranění světel mohou zloději použít speciální nůžky na kov a vážně u toho poškodit také blatníky a kapotu vozu. V takových případech jsou škody pro majitele ještě větší,“ dodává Buzelis.

Také světlomety patří mezi ty díly, které odborníci jako prevenci doporučují označit identifikačním číslem vozidla. Není to sice spolehlivý odstrašující prostředek, ale pravděpodobnost jejich krádeže se tím výrazně snižuje.

Státní poznávací značky a registrační značky

Registrační značky aut (SPZ) a registrační značky (RZ) se obvykle kradou za účelem jejich využití na jiném vozidle k trestní činnosti. Zločinci tuto taktiku používají k tomu, aby se se svou reálnou SPZ vyhnuli městským kamerám a oklamali orgány činné v trestním řízení.

Demontáž značek nevyžaduje výrazné úsilí, jediným způsobem, jak ochránit své auto je tedy, parkovat v garáži nebo na uzavřeném či alespoň dobře osvětleném místě.

Auto bez registračních značek nesmí do provozu. Za jízdu s ním hrozí ztráta řidičáku a to i pokud značky cestou upadly

Volant

Volanty starých aut mohou stát pár set korun, zatímco ceny za volanty moderních aut se mohou vyšplhat až na desetitisíce korun. Do Evropy se navíc ze zahraničí dováží velké množství i vážně poškozených aut, takže také volanty jsou poměrně žádaným zbožím.

V minulosti populární zámky volantu jsou v dnešní době spíše raritou. Jediným způsobem, jak krádeži volantu zabránit, je parkovat své auto na bezpečném místě.

Čalounění interiéru

Součásti interiérových panelů se sice kradou výrazně méně než světla nebo zrcátka, ale i tak jsou mezi zloději poměrně oblíbené. Zloději se obvykle zaměřují na panely luxusnějších vozů, které později prodávají nebo převážejí do zahraničí.

Kola

Auto stojící na zvedácích nebo cihlách je mezi zloději nestárnoucí klasikou. Demontáž kol může trvat poměrně dlouho, proto si zloději obvykle vybírají auta zaparkovaná dále od pouličního osvětlení.

„Kola aut jsou poměrně žádaným zbožím a najít pro ně kupce není těžké. Nejspolehlivějším způsobem, jak se vyhnout nepříjemnému rannímu překvapení, je použití speciálních bezpečnostních šroubů, které brání odšroubování kol běžným nářadím,“ vysvětluje Buzelis.

Katalyzátory

V katalyzátorech lze najít drahé kovy, jako je platina, palladium a rhodium, které jsou mezi obchodníky s kovošrotem vysoce ceněny. Prodejem katalyzátoru si mohou zloději vydělat nejméně pár tisíc. Buzelis upozorňuje, že zločinci se často zaměřují na oblíbené modely vyšších tříd, proto je vhodné při koupi takového vozidla zhodnotit možnosti parkování. V opačném případě mohou ztráty po noční návštěvě zlodějů dosáhnout až statisíců korun.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , ,

2 názory na “Jaké náhradní díly se nejčastěji kradou? Nejsou to zdaleka jen zpětná zrcátka”

  1. Katalyzátory se prodávají na kila, takže nějaké zamřování na luxusní vozy dává smysl jen pokud je to víceválcový motor a je šance, že tam je více katalyzátorů. Jinak v okolí jsou to kromě katalyzátorů hlavně přední LED světla. Jinak mě pobavila věta: „Pokud se chcete krádeži zrcátek alespoň trochu ubránit, zkuste na ně nechat vyrazit VIN kód automobilu. “ … zbývá jen dodat, že vyrážení VIN do zrcátek je třeba svěřit odborné firmě aby nedošlo k prasknutí skla :D.

  2. Podle zákonů nelze SPZ ani RZ ukrást. Je to jedinečná kombinace písmen a číslic přidělená vozidlu.
    Kradou se tabulky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru