vykradena skoda octavia

S vykradeným autem má zkušenost téměř 20 % českých řidičů. Pětina se proti zlodějům vůbec nechrání

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Nextbase - Ilustrační foto: Policie ČR - 3. 7. 2023


I když počet vloupání do motorových vozidel i množství jejich krádeží v posledních letech klesají, zkušenost s nimi má 10 až 20 procent českých řidičů. Dle nového průzkumu se před zloději nejčastěji chráníme výběrem bezpečného parkovacího místa.

V loňském roce došlo dle informací Policie ČR k 7425 vloupáním do motorových vozidel. Statistiky z uplynulých let ukazují, že se počet těchto trestných činů postupně snižuje – například v roce 2013 došlo k 30899 vloupáním. Stejně tak klesá i počet odcizených motorových vozidel, z nedávných let ve statistikách vyčnívá rok 2011, během nějž zmizelo 11647 dvoustopých vozů, zatím co za loňský rok policie eviduje 2069 takových krádeží. Zkušenosti českých majitelů aut s vykradením jejich vozidla nebo jeho krádeží jsou přitom nemalé, ukazuje nový průzkum největšího evropského výrobce palubních kamer, společnosti Nextbase.

Vloupání do auta zažil každý pátý motorista

Vykradené vozidlo mělo podle výzkumu provedeného agenturou Ipsos 18 procent dotázaných. Nejčastěji se zloději zaměřili na věci uložené v kabině auta, a to v téměř třech čtvrtinách případů. Při 32 procentech vloupání českým řidičům zmizely věci ze zavazadlového prostoru. Z motoristů, u nichž ke krádežím došlo, má za sebou tento nepříjemný zážitek 73 procent pouze jednou, 23 procent mělo auto vykradené 2-3krát a 4 procenta více než třikrát.

Nejčastěji mizí celá auta, zloději také rádi berou kola

S odcizením vozidla nebo jeho části má dle průzkumu společnosti Nextbase zkušenost 10 procent dotázaných. V 64 procentech případů došlo ke zmizení celého vozu, 17 procent připadá na ukradená kola, 7 procent řidičů našlo své vozidlo bez světel. Zbylých 21 procent dotázaných uvedlo ztrátu ostatních prvků svého vozidla – zloději se nebojí sáhnout nejen po snadno odmontovatelných prvcích typu stěračů nebo antén, ale mohou si odnést i katalyzátor.

Zmizelo vám auto? Bez policie se neobejdete, ale připravte se i na nepříjemné otázky

Proti krádežím se nebrání skoro pětina řidičů

Nejrozšířenějším způsobem ochrany vozidla je v České republice dle průzkumu Nextbase pečlivý výběr místa k zaparkování, nejčastěji v bezpečné ulici, pod kamerami nebo pouličním osvětlením. Ten volí 40 procent dotázaných, čtvrtina se pak brání zlodějům instalací autoalarmu. Přídavné zabezpečovací prvky typu páky na volant, bezpečnostních šroubů kol, mikroteček nebo GPS lokalizace využívá 16 procent českých řidičů. Hlídané parkoviště si platí 13 procent dotázaných, garáž si pronajímá 8 procent. Zcela bez ochrany pak nechává své vozidlo 18 procent českých řidičů.

Novým a chytrým způsobem ochrany vozu je využití palubních kamer, které mohou zloděje odradit, případně pachatele natočit při činu a přispět tak k identifikaci. „Autokamery jsou stále častějším doplňkem vozidel, v nichž slouží k záznamu jízdy a dokazování viny, pokud dojde k nehodě. Ty chytré ale zvládají mnohem více,“ upozorňuje Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod v Evropě společnosti Nextbase. „Například naše autokamera iQ, která bude na českém trhu dostupná na podzim letošního roku umí snímat prostor uvnitř vozidla a také okolí vozidla, a to v reálném čase. Navíc nahrávku uloží do cloudu.

Stoprocentní ochrana před vloupáním a krádeží neexistuje, zlodějům můžete práci znepříjemnit:

  1. Používejte zabezpečovací systémy: Moderní automobily často disponují vestavěnými zabezpečovacími systémy, které mohou zahrnovat alarmy, imobilizéry a sledovací systémy. Pokud vaše auto tyto prvky nemá, můžete je nechat nainstalovat, stejně jako autokameru se záznamem dění uvnitř i vně vozu.
  2. Mechanické zabezpečení: Existují různé typy mechanického zabezpečení, které můžete použít, jako jsou zámek řadicí páky, blokace volantu nebo pedálu. Tato opatření mohou odradit zloděje, protože je obtížné je odstranit bez správného nástroje a delší práce.
  3. Parkujte na bezpečných místech: Pokud je to možné, parkujte své auto na dobře osvětleném a rušném místě. To může zloděje odradit. Ještě lepší je parkování v garáži nebo uzavřeném parkovišti s ostrahou.
  4. Nenechávejte cenné věci na viditelných místech: Zloděje mohou lákat auta, která mají na viditelných místech cenné věci, jako jsou mobilní telefony, peněženky, tašky nebo elektronická zařízení. Ujistěte se, že tyto předměty jsou mimo dohled nebo je sebou vezměte, když auto opouštíte.
  5. Důkladně zkontrolujte, zda jsou dveře a okna zavřené: To by mělo být samozřejmostí, ale mnoho lidí zapomene zkontrolovat, zda jsou všechny dveře a okna správně uzavřené a vůz zamčený.
  6. Nainstalujte GPS sledování: GPS sledování může být užitečné v případě krádeže vašeho auta. Lokalizační zařízení umožňují sledovat polohu auta v reálném čase, což může pomoci policii vypátrat vaše auto.
  7. Využijte VIN etching: VIN etching je proces, kdy je identifikační číslo vozidla (VIN) vyryto na okna a další díly vozu. To může odradit zloděje, protože je obtížnější prodat díly vozidla s viditelným VIN číslem.

Průzkum mezi českými řidiči nechala vypracovat společnost Nextbase ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos a organizací BESIP. Sběr dat se konal prostřednictvím dotazníku v lednu 2023 na vzorku 1000 osob s řidičským oprávněním skupiny B.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru