Test-2021-Kia_Stinger_GT-V6-33-T_GDI-AWD- (14)

Také se vám stává, že přijdete ke svému autu a máte zamlžené světlomety? A je jedno, jestli je to starší ojetina nebo úplně nové auto. Ale je to špatně a je třeba světlomet vyměnit, anebo je to běžná věc?

Zamlžené světlomety si spojujeme hlavně se staršími a notně ojetými automobily, ale takový jev může trápit i úplně nové automobily. Světlomety totiž navzdory obecnému mínění, že jsou vzduchotěsně uzavřeny, v sobě mají štěrbiny. V každém světlometu jsou nějaké otvory, kterými prochází vzduch a světlomety „dýchají“. Je to důležité i kvůli teplotě, kterou halogenové žárovky, ale i xenonové výbojky vytvářejí (moderní LED světlomety už mají chlazení).

Přečtěte si také:  Sedíte za volantem správně? Musí to být pohodlné, ale také bezpečné

Jenže těmito otvory se nedostává jen teplo ven, ale může sem pronikat i vlhkost z ovzduší. A sklo, respektive polykarbonátový kryt pak tvoří překážku mezi teplým vzduchem uvnitř světlometu a studeným vně. Pokud má pak například vnitřek světlometu relativní vlhkost na úrovni 50 % a teplotu 20 °C, stačí, aby okolní teplota klesla na asi 9 °C a už se může na vnitřní straně světlometu objevit mlžný opar. Velmi často se světlomety zamlží například po návštěvě myčky (a nemusí to být oba, často třeba jen jeden). Zpravidla pak ale trvá jen pár minut, než se světlomet opět „vyvětrá“ a vlhkost se odpaří.

Je ovšem potřeba rozlišovat mezi situacemi, kdy se ve světlometu objeví drobný opar, a situacemi, kdy je světlomet zamlžený a jsou v něm kapky, nebo v něm dokonce stojí voda. Tehdy je potřeba zpozornět a začít pátrat po příčině.

Jak se změnilo osvětlení aut? Postup od halogenových světlometů po LEDky ukáže SEAT Leon

Jako první byste měli zkontrolovat kryt ze zadní části světlometu, který kryje žárovky. Ten může být uvolněný a špatně dosedat, může být poškozený nebo by mohl třeba úplně chybět. Pokud je kryt chybně nasazen, stačí jej dobře upevnit. Pokud je ale poškozený nebo chybí, bude potřeba sehnat nový, lépe světlomet vyměnit za nový. 

Přečtěte si také:  Láhev na krytu kufru vás může při nehodě nepěkně zranit. Předměty byste v autě měli zajistit

Ovšem pozor na to, že světlomety také stárnou, výrobci tedy doporučují vyměnit oba najednou, aby byl světelný kužel na vozovce rovnoměrný a jedno světlo nesvítilo výrazné lépe než to druhé.

2 komentáře

Přidat komentář