Škoda 1000 MB byla pro značku Škoda revolucí. Dostala zcela nový motor s umístěním vzadu a s pohonem zadních kol. Nikdo v roce 1964, kdy tento model přišel na trh, ale asi ještě netušil, že to s pár drobnými změnami vydrží ve výrobě dalších téměř 40 let…

Pojďme se ale teď společně na pět minut podívat právě do roku 1964, kdy Škoda 1000 MB vznikla. Video nás zavede do továrny a ukáže nám, jak se tento dnes ceněný veterán montoval. Uvidíme i to, jak se ladil motor, nastavovala směs v karburátoru, ale i vymezovaly vůle ventilů. Všimnout si můžeme – speciálně ve srovnání s dnešní sériovou výrobou – i opravdu velkého podílu ruční práce.

Z továrny se video přesouvá rovnou na testovací jízdy. Uvidíme, jak si škodovky poradí v letních dnech, ale i na zasněžených zimních silnicích. Nakonec nás video zavede i do poměrně náročného terénu. V konvoji tří jezdících aut můžeme také vidět i vzácnější kupé Škoda 1000 MBX.

Mimochodem označení 1000 MB znamená: ‚1000‘ jako zdvihový objem motoru a ‚MB‘ jako Mladá Boleslav, tedy sídlo automobilové značky ŠKODA. Model byl nabízen v několika variantách, kromě klasického tříprostorového sedanu, to bylo také již zmíněné kupé 1000 MBX. Vznikl ale i prototyp kabrioletu nebo kombi.

Od dubna 1964 do srpna 1969 bylo vyrobeno celkem 443 000 vozů typu ŠKODA 1000 MB. Více než polovina z nich šla na export, vůz se prodával dokonce až na Novém Zélandu a v Austrálii.