Auta, která se nikdy nevyráběla: Škoda 1000 MB Combi

Od Pavel Srp | 15. 2. 2014


V dalším dílu nekonečného seriálu o autech, která se nikdy nevyráběla a světlo světa spatřila pouze v jednom exempláři či maximálně v několika kusech, se po několika zahraničních modelech podíváme do českých luhů a hájů. Česká automobilka Škoda v sedmdesátých letech přišla s prototypem modelu 1000 MB v praktické verzi kombi.

Šlo na pohled – z dnešního pohledu – o kombík takový, jaký ho známe. Karoserie s pěticí dveří i pěticí míst. Jenže pod kabátem bylo vše jinak. Tehdejší modely automobilky Škoda měly „vše vzadu“ – motor, převodovku i pohon zadních kol. Mělo to několik výhod, ale i nevýhod.

Vzhledem k tomu, že motor byl vzadu, nabídla Škoda 1000 MB hned dvojici zavazadlových prostorů. Ten přední, nad nápravou, znali už majitelé obyčejných sedanů, ten zadní však nikoliv. Jenže, kvůli tomu, aby měl alespoň nějaký objem, muselo se vyřešit umístění motoru. Řadový hliníkový čtyřválec s rozvodem OHV a s objemem 988 ccm (výkon 31 kW/42 koní), musel být pootočen a uložen jinak než v sedanu.

Toto kombi bylo vyrobeno v roce 1963 a dostalo interní přezdívku „Hajaja“. Do výroby ale nakonec nikdy nešlo. Kdo chtěl praktický kombík, musel si pořídit (až do roku 1971) model Octavia Combi a nebo pak čekat dalších dlouhých 20 let (do roku 1990) na Formana. V současnosti je jeden červený prototyp k vidění v depozitáři muzea automobilky v Mladé Boleslavi.