porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Italové chtějí zvednout maximální rychlost na dálnicích na 150 km/h

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Pavel Srp - 4. 4. 2023


Maximální povolená rychlost na dálnicích je často diskutované téma. Mluví se o jejím zvyšování (i u nás takové návrhy padají), ale i o jejím snižování (ať už zrušení neomezené rychlosti v Německu nebo plošném omezování na 110 km/h nebo dokonce 100 km/h). Itálie si teď pohrává s myšlenkou zrychlení provozu na 150 km/h.

Italové chtějí jezdit po svých dálnicích rychleji, takže plánují zvýšení maximální povolené rychlosti na 150 km/h. Nikoliv však plošně, ale jen na vybraných úsecích. Jednou z podmínek jsou tři plnohodnotné jízdní pruhy. Prozradil to italský ministr dopravy Matteo Salvini. Řekl také, že není třeba se obávat, protože dálnice jsou z pohledu dopravy bezpečným typem komunikací, protože k vážným nehodám dochází zejména na silnicích 1. třídy. Itálie navíc obecně v posledních letech snižuje nehodovost. Ostatně magazín Money uvádí, že zatímco v roce 2014 to bylo 14 tisíc nehod, v roce 2021 už to byla jen zhruba polovina.

Zvýšení maximální povolené rychlosti ze 130 km/h na 150 km/h by mohlo platit asi na 2000 kilometrech italských dálnic (celkem jich je asi 7 tisíc). Do úvahy přicházejí konkrétně úseky dálnice A4 (Milán – Brescia), A26 (Janov Voltri – Gravellona Toce), A14 (Bologna – Bari) a A30 (Caserta – Salerno).

Rakouští vědci chtějí snížit maximálku na dálnici na 100 km/h a ve městech na 30 km/h

Nemějme iluze, že už dnes se po dálnicích sto padesátkou nejezdí. Pokud by u toho ovšem italská policie řidiče změřila, bude mu hrozit pokuta 175 eur, pokud byste rychlost překročili o více než 50 km/h, už by to bylo 545 eur.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru