dalnice-d1

Rakouští vědci chtějí snížit maximálku na dálnici na 100 km/h a ve městech na 30 km/h

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 4. 2. 2023


Rychlostní limity na dálnicích jsou neustále téma, nejen v Německu, ale po celé Evropě. Jednou slyšíme, že se dá zvýšit, hned na to ale naopak, že by se měl snížit. A snižování je teď téma i v Rakousku. Tamější experti chtějí, aby řidiči po dálnicích jezdili maximálně stovkou. Omezit chtějí i rychlost ve městech a na okreskách.

Dopravní experti ze tří rakouských univerzit ve svém otevřeném dopise chtějí snížení maximální rychlosti na dálnici, ve městech i mimo ně. V jejich návrhu zaznívá maximálně 30 km/h ve městech, 80 km/h mimo ně a 100 km/h na dálnici. Důvod? Snižování škodlivých emisí a záchrana lidských životů. S informací přišla ČTK, která se odvolává na magazín Der Standard. Ten ovšem prý tvrdí, že není pravděpodobné, že by se tímto politici aktuálně zabývali.

Přečtěte si také:  Elektromobily svět nespasí, ukazuje průzkum. Škodlivé emise prý vytvářejí všechna auta

Podle vědců jsou pro snížení maximální povolené rychlosti „dobré vědecké důvody“. Snížení rychlosti má totiž podle nich snížit spotřebu paliva a tím pádem právě i škodlivé emise. Podle nich by snížení rychlostí na 30, 80 a 100 km/h ročně vedlo ke snížení emisí o 2,4 milionu tun oxidu uhličitého, tedy asi 10 % celkových rakouských dopravních emisí z roku 2019. Úsporu by měli ocenit i řidiči, protože by jim průměrně mohly klesnout náklady o 2,8 eura (v přepočtu asi 67 Kč) na každých 100 ujetých kilometrů, jen by jim cesta zabrala o něco více času.

A konečně, zachránilo by to prý také život 116 lidem ročně a dalším sedmi tisícům by to ušetřilo zranění.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Rakouští vědci chtějí snížit maximálku na dálnici na 100 km/h a ve městech na 30 km/h”

  1. To je moc !§Snižte to na 15 km/ hod a na dálnicích na 30 km/hod !!!A zrušte auta a podpořte chov koni !!!! Ti pojedou na seno !!

  2. Nevím jak vy, ale to co poslední dobou padá nebo leze z jakékoliv rakouské organizace. Vládní nebo té co dala toto prohlášení mi ukazuje na to, že pánové a dámy najeli místo kokainu na CRACK. Dejte si na tempomat 100 hm/h a dejte si cestu do Brna. Uvidíte co se bude dít kolem vašeho vozu. Kamiony jedou v klidu 90-99 a vy 100. Čeho se ještě dočkáme od Němců v teplácích……

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *