I svědek u dopravní nehody má povinnosti. Jejich nedodržení může skončit i vězením

Autor: Anina Russová - Zdroj: BESIP, Trestní zákoník - Ilustrační foto: Česká asociace pojišťoven - 3. 6. 2022


Stačí sekunda a každý z nás se může stát svědkem dopravní nehody. Nemusíme ani vidět to, jak se stala, ale můžeme být první, kteří jedou kolem. Vždy musíme u takové nehody zastavit, zjistit, co se stalo a případně poskytnout pomoc. Především ono poskytnutá pomoci je povinné a v případě, že to svědek neudělá, může v konečném důsledku skončit ve vězení.

Myslete i na sebe

Pokud zastavíte u dopravní nehody jako první a přesvědčíte se, že jde jen o plechy a nikomu se nic nestalo a nepotřebuje tedy pomoci, můžete odjet. Ovšem ve chvíli, kdy jsou na místě zranění a nikdo jiný u nehody není, je naprosto nezbytné zastavit a pomoci. Vždy ale myslete i na sebe, po zastavení tedy hned pusťte varovné blinkry, nezapomeňte na reflexní vestu a své auto nenechávejte uprostřed silnice. A nikdy v něm nenechávejte sedět spolujezdce. Buď vám mohou pomoci, nebo mohou počkat dál od silnice.

Přečtěte si také:  Za nehodami motoristů s cyklisty stojí často nedání přednosti v jízdě na rušných křižovatkách

„Než se pustíte do záchranářských aktivit, měli byste provést letmou obhlídku místa nehody a posoudit její závažnost, počet zraněných osob a povahu jejich zranění. Samozřejmě je třeba posoudit i to, nakolik havarované vozidlo (případně další předměty) mohou ohrozit bezpečnost silničního provozu. Především je třeba důkladně zkontrolovat, kolik lidí utrpělo zranění a nakolik jsou vážná,“ radí BESIP.

Hned dva řidiči ukázali, jak se nikdy nechovat po nehodě. Je zarážející, že jeden z nich byl schopen odjet

Pokud jsou všichni při vědomí, snažte se jim pomoci dostat se ze silnice, z vraku auta nebo z jeho blízkosti. A následně ihned volejte linku 112 nebo 150. „Operátor informace od vás vyhodnotí a vyšle na místo nehody další záchranné složky, pokud bude potřeba pomoci s vyproštěním osob, hasiče v případě úniku pohonných hmot a policii, která bude nehodu vyšetřovat,“ vysvětluje BESIP.

I nadále musíte být k dispozici

Do příjezdu pomoci musíme být pořád na příjmu. Samotné ohlášení nehody nestačí a není tedy dobré hovor hned ukončit. Ideální je domluvit se přímo s operátorem a komunikovat s ním tak dlouho, odkud to bude chtít nebo dokud nedorazí složky IZS. Operátor vás také bude navádět při případné první pomoci a poradí, komu pomoci nejdříve. Většinou se řídká, že ti zranění, kteří jen leží a nekřičí, potřebují pomoci jako první.

Přečtěte si také:  Ženy po nehodách zůstanou v autě zaklíněny častěji než muži. I následky mívají horší

A jak je to s tím vězením? Myslí na něj paragraf 150 Trestního zákoníku, který říká: „Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Štítky: , , , , ,

1 názor na “I svědek u dopravní nehody má povinnosti. Jejich nedodržení může skončit i vězením”

  1. Ano, ale zapomněli dodat, že pachatelé trestých činů na to mají amnestii, těm nikdy nehrozí za neposkytnutí pomoci nic a obecně zblblá justice má zato, že se na ně (pachatele tr. činu) tento paragraf nevztahuje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *