Hyundai přestává v Nošovicích vyrábět manuální převodovky. Zájem o ně totiž klesá

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.cz - Foto: Pavel Srp - 3. 3. 2024


V poslední dekádě se výrazně proměnil poměr mezi manuálními a automatickými převodovkami. Zatímco těch automatických přibývá, těch manuálních naopak ubývá. Souvisí to na jedné straně s elektrifikací a na té druhé s tím, že auta dnes mají s automatickými převodovkami nižší emise, takže je řada automobilek úplně vyřadila z nabídky. Ve své továrně v Nošovicích je přestane vyrábět i Hyundai.

Český, respektive moravskoslezský závod automobilky Hyundai v Nošovicích vyrábí modely i30, Tucson a elektrickou verzi crossover Kona. V loňském roce odtud vyjelo na 340 tisíc vyrobených aut, přičemž nejvíce (bezmála tři čtvrtiny) bylo Tucsonů, a zbytek si mezi sebe rozdělily zbylé dva modely. 

Důvod, proč chce Hyundai výrobu převodovek v Nošovicích ukončit je to, že je o ně dramatický pokles zájmu. V roce 2008 byl podíl manuálních převodovek v nových automobilech až 90%, v roce 2023 to bylo už pouze 24 %. Nošovičtí pracovníci v loňském roce vyrobili celkem 186 tisíc manuálních převodek, což je meziroční pokles o 15 %, přičemž asi 120 tisíc z nich putovalo do továrny Kia v Žilině a do továrny Hyundai v Turecku.

Chcete BMW M s manuálem? Tak kupujte teď, brzy nejspíš nebudou

Letos tak skončí výroba manuálních převodovek v hale „Převodovkárna č. 1“ a ta bude přestavěna pro účely společnosti Mobis, která vyrábí primárně autodíly. Původně hala na výrobu převodovek tak bude nově primárně určena na montáž bateriových systémů pro elektromobily, plug-in hybridy a hybridy. Je to podobný osud, který už dříve proběhl u „Převodovkárny č. 2“. Montáž aut s manuálním převodovkami ovšem ukončena nebude, Hyundai je pro ně bude dovážet z Asie. Zhruba 90 % z původních dvou stovek zaměstnanců bude v rámci nošovické továrny přesunuto na jinou pozici.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru