2023-Toyota-GR-Supra-manual

Kolik rychlostí je dost rychlostí? Toyota pracuje na 14stupňové manuální převodovce

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Motor1.com - Foto: Toyota - 16. 12. 2023


Manuální převodovky se také vyvíjejí. Je to jen 30 let, kdy jsme v autech měli ještě čtyřstupňové převodovky, ale dnes už je prakticky běžná šestistupňová převodovka. Některá Porsche mají i sedmistupňový manuál, ale to, co chystá Toyota, nemá obdoby. Ta totiž pracuje na 14stupňové manuální převodovce, na patentovém úřadě už zaregistrovala žádost.

Čím víc rychlostí, tím víc auto, možná si řekli v Toyotě. Modely tohoto japonského výrobce by tak mohly dostat ručně řazenou převodovku, která má víc rychlostí než dnešní automaty. V těch vedou desetistupňové převodovky, které využívají americké modely z koncernu General Motors a modely Ford.

Má to být virtuální převodovka a určená je pro elektromobily. Zajímavé je, že elektromobily vlastně vícestupňovou převodovku nepotřebují, stačí jim pouze jednostupňová. Toyota si ale v elektromobilech chce zaregistrovat „větší propojení auta s řidičem“. Sám řidič si pak má vybrat to, kolik rychlostí bude pro jízdu chtít. Může to být jen ten jeden, 6, 10 anebo klidně právě všech 14. Volič převodovky má být joystick, nebude tu klasická kulisa jako u manuální převodovky, bude totiž proměnná podle toho, kolik rychlostí si zvolíte.

Jestli se toto řešení nakonec do sériové výroby dostane nebo nikoliv, teprve uvidíme. Jisté ale je, že se v automobilovém světě budeme moci těšit ještě na velkou spoustu netradičních řešení.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru