Horké počasí sice možná potěšilo děti u bazénů, řidičům ale může dát pořádně zabrat. Podle policie mohou mít vysoké teploty vliv na zvýšení dopravní nehodovost. Slunce a horký vzduch ale dokáže také velmi rychle řidiče unavit.
Horké počasí i hlava
Policisté upozorňují na to, že vysoké teploty mají za následek to, že řidiči rychleji unaví a zcela se nekoncentrují na řízení. „V takto vysokých teplotách se u člověka zhoršuje pozornost, krátkodobá paměť, množství a kvalita zpracování informací, což může mít například za důsledek to, že řidič přehlédne dopravní značku nebo projede křižovatkou na červenou,“ popsala policejní tisková mluvčí Pavla Burešová.
A únava řidičů vede automaticky ke zvýšení nehodovosti. Vzhledem k tomu, že je horko i v noci, lidé jsou nevyspalí a už ráno sedají do auta unavení. A odpoledne se to ještě zhorší. Podle policie je velký problém i to, že v horkých dnech rovněž stoupá agresivita u samotných řidičů, ať již v rovině verbální či v podobě rychlé a prudké jízdy za účelem co nejčasnějšího dojetí do cíle.
Jak tomu předejít?
Nejdůležitější je pokusit se auto před cestou vychladit a vyvětrat. I v těchto vedrech je důležité pamatovat na ne moc velký rozdíl teplot v klimatizovaném autě a venku. Jakkoliv láká mít klimatizaci nastavenou na 20 stupňů, pokud je venku kolem 40 stupňů, koledujete si o angínu nebo pořádnou migrénu.
Vždy s sebou v autě mějte dostatek tekutin. Pokud máte v plánu delší cestu, naplánujte si dostatek přestávek na osvěžení. A nejen vaše, ale i posádky. Především děti, které se nudí, a ještě jim je horko umí řidiči způsobit pořádné nervy. A ty znovu vedou k chybám a nehodám. Policisté také radí nepřeceňovat své síly. „To zejména platí pro starší řidiče, na které jsou dopady vysokých teplot ještě významnější,“ řekla Pavla Burešová. A dodala: „Ať již jedete jen pár kilometrů nebo vás čeká daleká cesta, pamatujte na silnicích na své vlastní bezpečí a bezpečí ostatních. Do svého cíle raději dojeďte později a v pořádku, než abyste přeceňovali své schopnosti a zbytečně riskovali.“