1994_Ford_Transit_Supervan_3

Historie se opakuje. Ford představí v Goodwoodu nový SuperVan.Po jeho boku se ukáže duhový Ranger Very Gay Raptor

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Ford - Tisková zpráva - 21. 6. 2022 0

Novátorské, oddělením Ford Performance připravené verze obchodně úspěšných užitkových modelů značky Ford se chystají vtrhnout na Festival rychlosti v Goodwoodu, který se koná ve dnech 23. až 26. června.

Na světoznámé akci nedaleko britského Chichesteru se v rámci řady produktů, které hledí vstříc budoucnosti, poprvé představí zcela nový Ford Pro Electric SuperVan, první plně elektrický SuperVan, a evropskou dynamickou premiéru si zde odbude nová generace modelu Ranger Raptor.

Zcela nový Ranger Raptor se také poprvé objeví v barevném provedení Very Gay Raptor, které podporuje komunitu LGBTQ+.

Přečtěte si také:  Němci chtějí zrušit dotace na hybridy a výrazně snížit dotace na elektromobily. Už prý nejsou potřeba

Unikátní Ford Pro Electric SuperVan je inspirovaný nedávno představeným E-Transitem Custom, elektrickým nástupcem nejprodávanější dodávky v Evropě a jedním ze čtyř nových užitkových modelů s elektrickým pohonem, které Ford plánuje uvést na evropské trhy do roku 2024. Prvním z nich byl nový E‑Transit.

Nový SuperVan, který bude mezi jízdami do vrchu vystaven v hlavním paddocku, byl vyvinut s cílem předvést potenciál pohonu a konektivity nové generace elektrických modelů Ford Pro.

Další podrobnosti o novém elektromobilu, nejnovějším z legendární řady divácky atraktivních, extrémně výkonných SuperVanů, jejichž historie se píše už déle než 50 let, zveřejní Ford 23. června.

Ford Transit Supervan 3 se představil v Goodwoodu

„Už od roku 1971 je podstatou vozů Ford SuperVan posouvání hranic výkonu a prozkoumávání toho, čeho je s Transitem možné dosáhnout,“ řekl Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance Motorsport. „Nový Ford Pro Electric SuperVan otevírá zcela novou éru možností díky elektrifikovanému pohonu a rozšířené konektivitě našeho nového, plně elektrického modelu E-Transit Custom.“

Dalším goodwoodským svědectvím o rozmanitosti inovací Ford Performance je evropská dynamická premiéra nové generace modelu Ranger Raptor. Špičkový sportovní pick-up, který se mezi jízdami do vrchu vydá i na náročnou terénní trať, je poháněn dvojitě přeplňovaným motorem EcoBoost V6 3.0 o výkonu 212 kW/288 koní a točivém momentu 491 Nm.

Přečtěte si také:  Test Ford Mustang Mach-E AWD (2021)

Ranger Raptor druhé generace, který byl poprvé odhalen začátkem letošního roku v dramatickém kaskadérském videu, nabízí ještě lepší jízdní vlastnosti na silnici i v terénu, mimo jiné díky tlumičům FOX Live Valve s účinkem závislým na míře stlačení a sedmi přepínatelným jízdním režimům pro různé typy povrchu od asfaltových silnic až po balvany. Pokročilou konektivitu zajišťuje nová generace systému Ford SYNC 4A s 12palcovou dotykovou obrazovkou.

„Very Gay Raptor“ součástí Tough Talks

Kromě toho, že bude v Goodwoodu čelit terénní trati a závodu do vrchu, pomůže Ranger Raptor Fordu také čelit diskriminaci. Podpoří totiž živé vysílání nové série „Tough Talks“, kterou Ford produkuje. Rozhovor, jehož cílem je diskutovat o tom, jak může automobilový průmysl podporovat kulturu inkluze a vstřícnosti k LGBTQ+ komunitě, povede velšská ragbyová legenda Gareth Thomas, první profesionální hráč ragby, který se ke své homosexualitě otevřeně přihlásil.

Původní Very Gay Raptor byl představen v roce 2021 poté, co Ford v reakci na hanlivý komentář na sociálních sítích instinktivně použil svůj hlas a jméno svého „nejdrsnějšího“ modelu k tomu, aby se postavil proti online diskriminaci a projevil podporu komunitě LGBTQ+.

Přečtěte si také:  Lexus představuje v Goodwoodu Electrified Sport Concept,který z 0 na stovku zrychlí asi za dvě sekundy

Vizualizace Fordu Ranger Raptor v jiskřivě zlaté barvě s duhovou grafikou a růžovým srdcem na zádi se na sociálních sítích setkala s tak pozitivním ohlasem, že Ford ve Velké Británii a Německu vyrobil dva skutečné „Very Gay“ Raptory.

Digit doručuje zboží ve Future Lab

Ford v Goodwoodu také naznačí, jak mohou pokročilé robotické a autonomní technologie pomoci integrovat se s produkty a službami Ford Pro a zefektivnit tak provozovatelům užitkových vozidel skladování i doručování. V rámci akce Future Lab předvede Ford robota Digit, vyvinutého společností Agility Robotics.

V roce 2020 si Ford jako vůbec první zákazník zakoupil robota Digit, který má ruce a nohy může pracovat společně s lidmi v lidském prostoru, aby prozkoumal možnosti jeho nasazení včetně logistiky uvnitř budov nebo logistiky první míle a doručování na posledních 15 metrů. Ford také zkoumá, jak mohou roboti Digit komunikovat s vozidly Ford Pro připojenými k internetu věcí a dále tak zvýšit efektivitu logistiky.

Přečtěte si také:  Fiat Multipla se prodával mimo Evropu i jako elektromobil s vyměnitelnými bateriemi

Výrobce investuje do budoucnosti autonomního doručování a už v roce 2021 oznámil spuštění výzkumu autonomních vozidel v Evropě. V rámci tohoto programu Ford navázal spolupráci se společností Evri, předním specialistou na doručování zboží spotřebitelům, a upravil Transit tak, aby ho mohl ovládat skrytý řidič. Cílem bylo vyhodnotit interakci chodců i firem s vozidly bez řidiče.

TFZ-P1 v premiéře s designem ze hry GRID Legends

Na stánku Go Electric na Festivalu rychlosti v Goodwoodu bude k vidění také závodní vůz TFZ-P1 týmu Fordzilla ve skutečném měřítku. Vůz bude vyveden v designu, ve kterém si 23. června odbyde herní premiéru v titulu GRID Legends.

Návštěvníci v Goodwoodu se budou moci posadit do kokpitu TFZ-P1 a díky instalovanému simulátoru si budou moci vyzkoušet propojení skutečného a virtuálního vozu v jeden okamžik.

Přečtěte si také:  Inteligentní semafory Fordu rozsvítí vozidlům záchranného systému automaticky zelenou

Původní vůz P1 týmu Fordzilla, který byl odhalen na veletrhu Gamescom 2020, byl prvním virtuálním závodním vozem navrženým ve spolupráci herní komunity a designérů automobilky. O tři měsíce později tým představil fyzický prototyp ve skutečné velikosti.

Model TFZ-P1 je ve hře GRID™ Legends dostupný pro volné stažení (free downloadable content = DLC) a je zařazen do kategorie Trackday Hypercars.