Ford-Puma_ST_vs_Puma_RC-zavod-2021-film- (2)

Ford Puma ST vyrazil do závodu s miniaturní verzí sebe samé ve strhujícím novém filmu z dílny automobilky. Ve snímku ‚Puma ST vs. Puma RC‘ se sportovnímu SUV postaví rádiem ovládaný (RC) model v měřítku 1:10. Zatímco za volant skutečného vozu usedla hvězda rallye Louise Crook, repliku řídil profesionální závodník s RC modely Lee Martin.

Unikátní duel, natáčený na legendárním britském závodním okruhu Brands Hatch, důkladně prověřil agilitu Pumy ST. Za přispění Sportovních Technologií, které vylepšují její chování v zatáčkách, zajede nejostřejší Puma jedno kolo na 1,9 km dlouhé trati Brands Hatch Indy přibližně za 60 sekund.

Model na dálkové ovládání musí mezitím zajet tři kola na tamní motokárové dráze, která měří 220 metrů. Jedná se přitom o přesnou repliku trati Brands Hatch Indy a jejích šesti náročných zatáček. Při cílovém času na okolo zhruba 20 sekund vyžadoval souboj od obou vozů i pilotů bezchybný výkon a vyústil v napínavý finiš.

Představení soupeřů

S modelem ST získalo inovativní SUV Ford Puma vyhlášené jízdní vlastnosti vozů Ford Performance. Díky zážehovému motoru 1.5 EcoBoost o výkonu 147 kW/200 koní zvládne Puma ST akceleraci 0-100 km/h za 6,7 sekundy.

Přečtěte si také:  První jízda: Ford Puma ST překvapila jízdními vlastnostmi i zvukem výfuku

Ke Sportovním Technologiím vozu patří na přání dodávaný a v segmentu ojedinělý samosvorný diferenciál, patentované pružiny cíleně usměrňující síly působící na podvozek nebo specificky naladěné řízení. Mezi přepínatelnými jízdními režimy nechybí volba Track, která přizpůsobí charakter vozu tak, aby na závodní dráže zajel nejrychlejší možný čas a zprostředkoval řidiči nejintenzivnější zážitek.

První jízda: Ford Puma ST překvapila jízdními vlastnostmi i zvukem výfuku

Aby měla Puma ST co největší šanci na vítězství, pověřil Ford jejím pilotováním soutěžní jezdkyni Louise Crook. Britská závodnice má na kontě pohár FIA pro produkční vozy s pohonem jedné nápravy i vítězství v ženské kategorii britského rallye šampionátu.

RC model v měřítku 1:10 postavila speciálně pro tuto příležitost britská společnost Designworks. Využila k tomu platformu ARC R12FF s elektromotorem o výkonu 402 W, s nímž model vyvine rychlost až 80 km/h.

Stejně jako její vzor v životní velikosti má i Puma ST RC poháněná přední kola. Lehká polystyrenová karoserie vznikla na počítačově ovládané frézce s využitím digitálních dat nasnímaných ze skutečného vozu.

Kola, zrcátka nebo stěrače byly vyrobeny na 3D tiskárně tak, aby se co nejvíce blížily originálu. Dokonce i akrylový lak v odstínu Mean Green je totožný s produkční Pumou ST.

Přečtěte si také:  Toto je 8 rodinných aut, která trpí známými problémy. Při jejich koupi si na ně dejte pozor

Lee Martin je profesionální RC závodník. Šestkrát vyhrál evropský a třináctkrát britský šampionát.

  Ford Puma ST Ford Puma RC
Motor 1.5 Ford EcoBoost 147 kW Elektromotor 402 W
Převodovka Šestistupňová manuální, pohon předních kol Jednostupňová, pohon předních kol
Akcelerace 0-100 km/h za 6,7 sekundy 0-80 km/h za 3,0 s
Nejvyšší rychlost 220 km/h 80 km/h
Kola 19 palců 1,9 palce
Délka 4226 mm 420 mm
Výška 1533 mm 155 mm
Hmotnost 1358 kg 1,3 kg

Puma ST v nové hře na Instagramu

Již tento měsíc spustí Ford také novou vzrušující hru s filtrem na Instagramu, která umožní fanouškům Pumy ST zažít jízdu na okruhu Brands Hatch v digitální podobě. Uživatelé, kteří mají účet na Instagramu, budou moci řídit Pumu ST nakláněním hlavy doleva nebo doprava a zvyšovat její rychlost přejížděním log ST na povrchu dráhy. Časy na kolo se zaznamenávají a lze je sdílet se sledujícími, takže uživatelé mohou vyzvat své přátele, aby překonali jejich nejlepší čas.

Přečtěte si také:  Síť stanic technické kontroly zveřejnila statistiky spolehlivosti. Japonci nejsou ani na "bedně"

„Nebyl to ledajaký závod, ale Puma ST nabízí dynamiku a obratnost v kompaktním a praktickém balení. Obstojí i v konfrontaci se speciálně zkonstruovaným závodním vozem a mistrovským pilotem,“ komentoval závod Stefan Muenzinger, evropský ředitel Ford Performance.

„První svezení s Pumou ST bylo úžasné. Nevěděla jsem, co čekat, ale nepůsobí jako SUV. Působí jako sportovní hatchback a jízdu na okruhu Brands Hatch jsem si moc užila. Jsem zvyklá na soutěžní vozy Ford, takže bylo příjemné cítit pod sebou povědomou charakteristiku podvozku Pumy ST, který umožňuje jet rychle a přitom dokáže odpouštět chyby,“ shrnula to Louise Cook, soutěžní jezdkyně, která řídila opravdové auto.

„Byla to skvělá příležitost vyzkoušet si, jak si RC vůz povede v porovnání s opravdovým. Model byl vyroben tak, aby se co nejvíce podobal skutečnému vozu; má pohon předních kol, karoserii SUV – a stejně jako skutečný vůz i opravdu dobré jízdní vlastnosti. Závod byl skvělá zábava. Možná si příště s Louise auta vyměníme,“ uzavírá Lee Martin, RC závodník.

Přidat komentář