omezeni-rychlosti-30kmh

Evropský parlament se chystá prosadit v evropských městech maximální rychlost 30 km/h

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Evropský parlament - 11. 10. 2021


Od konce srpna platí v Paříži omezení rychlosti na 30 km/h a měst, která mají stejné opatření, byste v Evropě našli více. Evropská unie se však chystá zavést toto omezení plošně. Kromě toho chce prosadit nulovou toleranci alkoholu za volantem. Slibuje si od toho snížení počtu smrtelných nehod.

V Evropské unii ročně na silnicích zemře asi 22 700 lidí, zraněných je 120 000. Ve vzdálenější minulosti se tato čísla dařilo snižovat, mezi lety 2010 a 2020 se však nepovedlo naplnit cíl, tedy snížit jejich počet na polovinu. Parlament se proto rozhodl jednat.

Přečtěte si také:  Všechna nová auta musí nově povinně mít "Zapisovač údajů o události". Je to taková "černá skříňka" jako z letadla

30 km/h v obytných oblastech

Třicítka by měla platit v obytných oblastech a také v oblastech, kde se vyskytuje vysoké množství chodců a cyklistů. Na hlavních tazích by mohl být ponechán současný limit, pokud by se tedy zajistila přiměřená ochrana nechráněných účastníků silničního provozu.

V Paříži definitivně skončili s rychlostí 50 km/h. Na drtivé většině ulic se bude smět jezdit jen 30 km/h

Vize nula a plány do budoucna

S návrhem parlament přišel proto, že chystá strategii pro bezpečnost na silnicích v letech 2021 až 2030. Zároveň je to všechno součástí široké iniciativy Vize nula, jejímž cílem je co nejvíce přiblížit počet obětí dopravních nehod do roku 2050 nule.

Ve velkých městech se rychle stejně nejezdí

Samozřejmě se ozývají hlasy, kterým tato omezení připadají nesmyslná nebo šílená. Podívejme se ale na Francii, kde omezení platí asi měsíc. Studie společnosti Coyote ukázala, že se průměrná rychlost snížila z 23,7 km/h na 22,7 km/h a na cestách ubyla asi čtyři procenta vozidel. Faktem totiž je, že ve velkých metropolích se mnohdy stejně nejezdí příliš rychle. Všudypřítomné kolony a semafory vám ani nedovolí se více rozjet.

Přečtěte si také:  Další evropská země snižuje maximální rychlost ve městě ke 30 km/h, následuje Francii

Vše jsou zatím pouze návrhy

Kromě snížení rychlosti se uvažuje také o aktualizaci povolené hladiny alkoholu v krvi, v různých státech EU se totiž liší. Parlament chce plošně prosadit nulovou toleranci. Zhruba čtvrtinu všech úmrtí na silnici totiž zaviňuje alkohol. Zda vůbec, případně kdy nová nařízení vyjdou v platnost, ještě není vůbec jisté.

Štítky: , ,

3 názory na “Evropský parlament se chystá prosadit v evropských městech maximální rychlost 30 km/h”

  1. jsme snad suverení stát… proč si necháme pořád něco nařizovat od lidí (pardon, nejsou to lidi)? už je na čase, aby celá ta zasr.ana unie skončila…

  2. „Ve velkých městech se rychle stejně nejezdí“ – to platí jen někde. Ale už vidím, že to omezení bude právě tam, kde by se dalo jet rychleji. Neustále se poukazuje na smog ve městech, ale v EP asi nepochopili, že když se budou auta „plížit“ městem, že tím smogem zaneřádí město dvojnásob, než kdyby ho projeli (a „zmizeli“) rychleji. Další a další nesmysly a blbosti pramenící z EU – hrůza hrůzoucí. Chytráci chtějí omezovat „uhlíkovou stopu“, ale těmi bezmyšlenkovými nápady ji budou vytvářet o to více! „To by jeden vyletěl z kůže“.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek