test-2020-rolls-royce-phantom- (1)

Evropská unie zvažuje zákaz vývozu luxusních aut do Ruska. Má jít o součást sankcí za okupaci Ukrajiny

Autor: Anina Russová - Zdroj: Bloomberg - Foto: Matěj Skalický - 16. 3. 2022


Od chvíle, kdy byla spuštěna ruská okupace Ukrajiny, byla směrem k Rusku spuštěna řada sankcí. Mezi nimi je i ukončení prodejů některých automobilek na tamním trhu. Zatím to ale bylo čistě na rozhodnutí jednotlivých výrobců. Teď se do toho chce vložit také Evropská unie. V rámci dalších sankcí má v plánu zakázat vývoz luxusních aut, letadel a také lodí do Ruska.

Dle agentury Bloomberg by se mělo jednat o modely značek BMW, Audi, Ferrari, Mercedes-Benz, Lamborghini nebo třeba Porsche. Dle chystaných pravidel, které agentuře potvrdily dva diplomaté, by mělo jít o vozidla v hodnotě nad 50 000 eur (1,2 milionu Kč) a lodě a letadla v hodnotě nad 5000 eur (124 000 Kč).

Nutno říct, že jde spíše o symbolické gesto. Nejen, že většina zmíněných výrobců už s tamním trhem nespolupracuje, ale navíc vývozy všech luxusních aut z Evropy do Ruska dělají jen asi 2 %. Pro automobilky to tedy nebude žádná velká ztráta. Ve skutečnosti to může být dobrá zpráva pro ty, kteří na svůj objednaný vůz čekají v Evropě. Podle agentury by bylo ideální tyto výrobní kapacity přesunout na evropský trh.

Škoda zcela zastavila výrobu aut v Rusku i jejich dovoz na tamější trh

Analytik z Bloomberg Intelligence Michael Dean k tomu řekl: „Vzhledem k velkému počtu nevyřízených objednávek u většiny prémiových značek očekávám, že plánovaný export do Ruska bude přesměrován na jiné trhy.“

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *