Evropská unie v posledních několika měsících vůči motoristům výrazně přitvrzuje. Kvapem se blíží doba, kdy nebudeme mít možnost koupit si nový vůz se spalovacím motorem,a le také to, že se už během příštího roku v nových vozidlech dočkáme automatického inteligentního omezovače rychlosti.

Přečtěte si také:  Nová auta opět zdraží. V roce 2022 budou mít povinně automatický inteligentní omezovač rychlosti

Ten bude schopen sám reagovat na aktuální dopravní značení a podle toho bude upravovat rychlost jízdy. Ano, jde o systém, který mají některá auta už dnes, ovšem v roce 2022 půjde o standardní součást všech nových vozidel. Zatím je jisté, že půjde deaktivovat, ovšem dříve nebo později se s největší pravděpodobností dočkáme toho, že vypnout nepůjde a řidič se tak v autě stane vlastně o kousek víc zase jen pasažérem.

Tím ale EU ani zdaleka nekončí. Mimo jiné rozhodla, že všechna nová auta budou muset mít nainstalovanou černou skřínku, která bude sbírat data o případné nehodě. Jak už označení černá skřínka (v angličtině se používá EDR – Event Data Recorder) napovídá, funkce tohoto systému bude podobná těm, která mají letadla. Primárním účelem bude sběr dat těsně před, během a těsně po nehodě. Mělo by jít jak o rychlost, tak případné brzdění, počet aktivovaných airbagů, záznam volání pomocí eCall, ale třeba i o náklon auta, nebo to, jestli se dostalo do smyku a jak silný vlastně náraz byl.

Oproti výše zmíněnému inteligentnímu tempomatu nebude možné příjem dat černé skřínky jakkoliv deaktivovat a požadavkem EU také je, aby skřínka byla v provozu po celou životnost vozidla.

Přečtěte si také:  Řidiči stále slepě věří navigacím a často končí na bizarních místech. Jeden i v jezeře

Jestli si pak EU na něco potrpí, tak je to ochrana osobních údajů a právě proto by černé skřínky za žádných okolností neměly uchovávat a sbírat jakákoliv data týkající se přímo řidičů či majitelů aut. Zároveň také nebudou uchovávány kompletní VIN kódy aut, systém by neměl rozpoznat minimálně poslední čtyři čísla z kódu. Nový systém černých skříněk vstoupí v platnost 6. července 2022.

Přidat komentář