Dva lidé zemřeli při nehodě tesly, kterou ale nikdo neřídil

Autor: Anina Russová - Zdroj: The Guardian - Foto: Matt Dougherty - 20. 4. 2021


Už od počátku vývoje samořiditelného systému značky Tesla upozorňují zástupci automobilky – včetně samotného Elona Muska – na to, že ačkoliv je systém pojmenován jako Autopilot, není naladěn a schválen k tomu, aby byl používán bez zásahu řidiče. Přesto se stále najde dost těch, kteří tento systém právě tak používají a vůbec si neuvědomují, že riskují životy své, ale i dalších řidičů kolem. Pořád jde totiž pouze o aktivní jízdní asistent.

K další dopravní nehodě při použití „autopilota“ došlo před nedávnem v Texasu, kde policie a hlavně hasiči řešili velmi vážný náraz Tesly Model S do stromu. Schválně nepíšeme náraz řidiče, protože jak se následně ukázalo, v době nehody za volantem vůbec nikdo neseděl. Vyšetřovatel našel v autě dvě těla, jedno bylo na zadních sedadlech a jedno na sedadle spolujezdce. Jedno z nich se pravděpodobně původně nacházelo za volantem.

Přečtěte si také:  Mladý muž se prospal v jedoucí tesle se zapnutým autopilotem. Vše natáčela jeho matka

Podle prvních výsledků vyšetřování, které komentoval magazín The Guardian, to vypadá, že Tesla jela před nárazem vysokou rychlostí a nezvládla zatáčku, ze které vyletěla. Požár, který vyšel z baterií, pak hasiče pořádně potrápil. Dokonce došlo k situaci, kdy už vypadal jako uhašený, ale baterie znovu vzplály. Hasiči nakonec pro uhašení potřebovali asi 30 000 galonů (tedy asi 114 000 litrů) vody. Ihned také kontaktovali automobilku s tím, jak správně Model S hasit, ale není známo, že by se jim Tesla ozvala.

S Teslou by rád mluvil i tamní úřad pro bezpečnost v dopravě, ale ani on zatím nedostal žádnou odpověď. Ne snad, že by samotná nehoda měla jít na vrb Tesly, ale je potřeba vyšetřit tak velký požár a i to, jak systémy auta před nehodou pracovaly. A k tomu je součinnost značky potřeba. Jinak viníkem nehody bohužel je ten, který se sebral a za jízdy se vzdálil z místa řidiče. Extrémně hloupé rozhodnutí si bohužel vybralo tu nejvyšší daň.

Štítky: , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek