Americká agentura pro ochranu životního prostředí oznámila, že na 98 000 vozů celého koncernu vykazuje nepravdivé emise a spotřeby, a to díky podvodnému softwaru. Navíc prý tomu stejnému, jaký spustil aféru dieselgate, která koncern už pěknou řádku let opravdu trápí. Když už si všichni – i sama značka Volkswagen – mysleli, že je vše u konce, přišly úřady v Americe s tím, že ani náhodou. Ba právě naopak.

Agentura pro ochranu životního prostředí totiž koncern už naplno obvinila a ten také začal jednat. Obvinění agentury tvrdí, že v rámci zkušebních testů před uvedením do provozu ujela auta zhruba o 400 metrů více na jeden litr paliva, než tomu bylo následně v reálném provozu. Pohledem zdravého rozumu by čistě teoreticky mělo jít o nutnou a tolerovanou odchylku, protože jde o 2,5% rozdíl mezi realitou a zkušebním provozem. Jenomže ani tak malé číslo si koncern Volkswagen ve své pozici „již jednou podvádějícího“ prostě nemůže dovolit.

Volkswagen bude měnit své logo. Chce se zbavit stínu dieselgate

Koncern VW už na obvinění zareagoval. Ne snad, že by se otevřeně přiznal k nějakým machinacím, to ostatně neudělal nikdy, ale akceptoval obvinění a oznámil, že dotčené zákazníky čeká kompenzace. Tito zákazníci mají benzinové modely s automatickou převodovkou značek Bentley, Volkswagen, Porsche a Audi. O dalších koncernových značkách Škoda a SEAT zpráva nehovoří.

Jejich odškodnění proběhne formou proplacení nákladů, které jim vznikly zvýšenou spotřebou. Majitelé dotčených automobilů, vyrobených mezi lety 2013 a 2017 dostanou částku v rozmezí 5,4 až 24,3 dolaru (127,50 Kč – 573,50 Kč) za každý jeden měsíc, kdy je jejich vozidlo v provozu.

Tím to ale rozhodně neskončí! The Economic Time uvedli, že německé úřady v současné době disponují interní zprávou koncernu Volkswagen, ve které mají zaznít pojmy „falšování emisí a podvodný software“. To by ukazovalo na to, že koncern opravdu o všem ví a nejde jen o povolené odchylky vzniklé technickým nastavením auta, jak oficiálně koncern tvrdí. Přesné znění zprávy není zatím veřejné, ale vzhledem k tomu, že se o tom začíná hodně mluvit, je to jen otázkou času.