vyfuk

Soud potvrdil první půlmiliardu v kauze Dieselgate pro české spotřebitele

Autor: Tisková zpráva - 19. 6. 2019


Obvodní soud pro Prahu 8 ve svém rozsudku z 22. března 2019 konstatuje, že společnost Volkswagen Aktiengesellschaft uznala nároky českých spotřebitelů na odškodnění v kauze Dieselgate v hodnotě přes půl miliardy Kč. Konkrétně se jedná o 2435 spotřebitelů, jejichž nároky byly prostřednictvím společnosti Safe Diesel zažalovány do 7. září 2018. Nároky byly uznány ve výši 220 tisíc Kč na jednoho zákazníka, celková suma tedy činí 533 500 000 Kč (pět set třicet tři milionů a pět set tisíc korun) spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení. Rozsudek je dosud nepravomocný.

„Jedná se o průlom v evropské větvi této aféry, je to první úspěch poškozených spotřebitelů sdružených v hromadné žalobě v Evropě. Podařilo se nám prosadit stejné odškodnění jako v USA, čehož chceme dosáhnout i pro další tisíce spotřebitelů, jejichž nároky jsme podali k soudu později nebo je teprve podáme. Již zítra rozšíříme žalobu na VW a Škoda Auto o dalších více než šest set spotřebitelů,“ říká k rozsudku JUDr. František Honsa z advokátní kanceláře BBH, která spotřebitelské organizaci Safe Diesel poskytuje právní služby.

Audi za aféru dieselgate zaplatí pokutu 800 milionů euro

Částka 220 tisíc Kč je analogicky odvozena od modelu odškodnění v USA, kde Volkswagen již dříve dobrovolně vyplatil postiženým spotřebitelům až deset tisíc dolarů a zároveň jim nabídl opravu či zpětný odkup vozidel s předmětnými motory.

Rozsudek se nevztahuje na nároky vůči společnosti Škoda Auto, která nároky všech jednotlivých vlastníků vozidel dotčených aférou Dieselgate nadále neuznává. Co se těchto nároků týče, stejně jako nároků vůči Volkswagenu, které společnost Safe Diesel vznesla později, tedy po 7. září 2018, bude o nich soud rozhodovat v dalším řízení. První jednání v řízení bylo stanoveno na 22. listopadu 2019.

Celkový počet spotřebitelů, kteří se v ČR už rozhodli své nároky vůči automobilkám uplatnit, k dnešku převyšuje 7 000 osob.Celkový počet vozidel s předmětným dieselovým motorem v ČR je cca 165 000. Pokud by se o nárok na odškodnění přihlásili všichni majitelé těchto vozidel, mohla by celková suma kompenzace dosáhnout až k téměř 37 miliardám Kč.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru