Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se v noci na čtvrtek a časně ráno zapojili do mimořádné dopravně bezpečnostní akce na dálnici D1.

Celkem pět policejních hlídek se zaměřilo zejména na kontrolu míst, kde především řidiči nákladních vozidel a jízdních souprav parkují a ohrožují tak bezpečnost a plynulost v silničním provozu. Jedná se o nájezdy a sjezdy z dálnice, a také odbočovací a připojovací pruhy na dálnici D1. Stání jízdních souprav v těchto místech je především při snížené viditelnosti velice nebezpečné pro ostatní řidiče, kteří mohou stojící vozidlo snadno přehlédnout a narazit do něj.

Přečtěte si také:  Policisté se na Vysočině zaměřili na náklaďáky převážející dřevo. Skoro všichni jeli přetížení a věděli o tom

Během akce došlo k nehodě

Důvod, proč se policisté na takto nevhodně odstavené kamiony zaměřili, je právě bezpečnost a možnost vzniku dopravní nehody. A přesně k té během noci došlo. Stala se v půl 12 v noci na 89. kilometru D1 ve směru jízdy na Brno v odstavném pruhu.

32letý řidič s dodávkou narazil zezadu do odstaveného nákladního auta. Jeho řidič tam jízdní soupravu odstavil z důvodu čerpání bezpečnostní přestávky. Bohužel se ale řidič dodávky při jízdě plně nevěnoval řízení a přejel do odstavného pruhu, kde v té době stála jízdní souprava. Po vyproštění ze zdemolované kabiny byl převezen se středně těžkým zraněním do pelhřimovské nemocnice. Alkohol u něj byl vyloučen provedenou dechovou zkouškou s negativním výsledkem.

Dopravní nehoda naštěstí nijak výrazně neovlivnila provoz na dálnici D1, ale vznikla při ní hmotná škoda téměř 600 000 Kč.

Přečtěte si také:  Řidiči náklaďáků se dřevem pravidelně ohrožují všechny kolem sebe. Policie proto pravidelně rozdává vysoké pokuty

Policie kontrolovala i kamiony s dřevem

Policisté při noční akci také kontrolovali kamiony, které převážejí dřevní hmotu. A to hlavně z toho důvodu, aby nebyli přetížení. „Při noční a ranní akci jsme zjistili ve 40 případech, že řidiči kamion parkovali s vozidly mimo vyhrazená parkoviště a ohrožovali tak bezprostředně ostatní účastníky silničního provozu. Všechny řidiče jsme z místa vykázali a uložili jim na místě pokutu v příkazním řízení. V rámci kontroly na stanovišti s nízko rychlostním vážením jeden řidič odmítl podrobit se vážení a policisté mu na místě uložili pokutu v příkazním řízení ve výši 30 000 Kč. Další dva zjištěné přestupky se týkaly špatného technického stavu vozidla. Tři řidiči neměli platnou dálniční známku a jeden řidič za jízdy telefonoval,“ řekla k akci krajská policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.

4 komentáře

  1. Od 17 hodin není možné na D1 zaparkovat. ŘSD by se mělo zamyslet nad tím, proč jsou i malá parkoviště uzavřena. Ty lepší jsou samozřejmě vyhrazena pouze pro složky IZS. Chce se po nás dodržování povinných přestávek ale není nám umožněno je kde čerpat. A chyba plánování? To je výsměch!!! Když se vracím zpět do Čech tak musím zůstat stát na hranicích, protože jinde prostě není možný zastavit.

Přidat komentář