2022-Dacia_Duster_Extreme_Limited_Edition- (1)

Dacia Duster slaví 2 miliony vyrobených kusů. Všechny kusy by zaplnily přes 2100 fotbalových hřišť

Od Pavel Srp | Zdroj a foto: Dacia - 5. 2. 2022 0

Jen chvíli po tom, co Dacia oslavila 7 milionů vyrobených aut ve své rumunské továrně, slaví další milník. Pochlubila se tím, že z jejích výrobních linek sjely už dva miliony Dusterů.

Dacia Duster byla představena už před 10 lety a za tu dobu se stala velmi oblíbeným modelem. Dokazuje to i fakt, že už se vyrobily dva miliony kusů a automobilka tento vůz prodává na více než 60 trzích světa. Aktuálně je v nabídce už druhá generace, která v loňském roce prošla modernizací

Přečtěte si také:  Policie pátrá po řidiči v Dacii, který měl agresivní jízdou a zbraní ohrožovat řidičku v Karlových Varech

Na začátku všeho stál projekt s názvem H79, jehož kódové označení znělo Duster 1. Šlo o projekt na bílém listu papíru, jenž měl zaujmout všechny světové trhy. Zadání znělo: auto, které musí zvládnout třeskuté zimy, ale i extrémní horka, jízdu v terénu, ale zároveň bude robustní a spolehlivé. Úkol to byl náročný, plný výzev a překážek, ale nakonec se povedlo.

Test Dacia Duster Prestige Blue dCi 115 4×4 (2022)

Důležité bylo zejména to, aby se Duster mohl vydat na špatné silnice nebo mimo ně. Vzhledem k tomu, že jde o auto, u něhož se dbalo na nízkou cenu, redukční převodovka pro jízdu v terénu nepřicházela v úvahu. Nahrazena byla opravdu krátkým prvním rychlostním stupněm, při němž auto dokázalo při 1000 ot./min jet rychlostí jen 5,79 km/h.

Úspěšnou první generaci vystřídala v roce 2017 druhá generace, která původní auto dále rozvíjela. Designově, ale i technicky na něj navazovala a přidala další prvky výbavy. Aktuálně se oblíbené SUV prodává s pohonem předních nebo všech kol, s naftovými, benzinovými motory, ale i s pohonem na LPG. V rámci modernizace přibyla také dvouspojková automatická převodovka EDC.

V současnosti z výrobní linky v rumunském Mioveni sjíždí asi tisíc kusů denně, jež jsou rozváženy do 60 zemí světa. Nejvíce kusů bylo prodáno ve Francii (454 700 kusů), Itálii (258 102 kusů), Německu (210 776 kusů), Turecku (152 406 kusů) a ve Španělsku (124 271 kusů). Typickými zákazníky jsou zejména fyzické osoby, ale oblíbené je auto i ve firmách či státních podnicích. Využívají jej policisté, městští strážníci i hasiči. Jeden vůz dokonce posloužil v roce 2019 také jako papamobil.

Přečtěte si také:  Konec jedné elektrické éry. BMW plánuje ukončení výroby modelu i3, náhradu nedostane

Dva miliony prodaných aut by zaplnilo více než 2100 fotbalových hřišť, byly by 380krát vyšší než Mount Everest a pokud by jely za sebou, dosáhly by z Helsinek do Ankary a zpět.

Zajímavé je, že Dacia Duster je třeba ve Velké Británii oblíbenější více u žen než u mužů, kupují jej častěji. Nejmladší zákazníci jsou na toto SUV v Turecku, jejich průměrný věk činí 42 let. Ve Francii, Německu, Velké Británii, Španělsku a v Itálii si Dacii Duster kupují často lidé milující venkovní aktivity: 23 % z nich miluje chůzi a výlety po horách, 12 % jsou cyklisté a 9 % zákazníků jsou cestovatelé.