cupra-formentor

Když před více než dvěma lety založil SEAT značku Cupra, těšili jsme se na sportovní verze. Zatím šlo jen o odnože stávajících modelů, ale na trh už se chystá první samostatný model, kterým bude Cupra Formentor. A tohle auto teď bylo na silnici vyfoceno už bez maskování.

Model Cupra Formentor byl oficiálně představen už před několika měsíci, ale s uvedením na trh SEAT vyčkává. Doplní dva stávající modely, kterými jsou Cupra Ateca a Cupra Leon, ty však vycházejí z běžných modelů SEAT. S nimi ale bude Formentor sdílet techniku.

Ze začátku se počítá se dvěma motory. Tím prvním bude benzinový dvoulitr TSI a tím druhým plug-in hybrid. Spekulovalo se ještě o benzinovém pětiválci z modelů Audi RS, ale tuto informací zatím značka oficiálně nepotvrdila.

Benzinový motor 2.0 TSI nabídne výkon 228 kW/310 koní a točivý moment 400 Nm. Pohonné ústrojí bude přenášet výkon skrze dvoustupňovou převodovkou na všechna čtyři kola (4Drive).

To plug-in hybrid bude tentýž, který bude pohánět i Škodu Octavia RS iV. Půjde o kombinaci zážehového motoru 1.4 TSI 110 kW/150 koní, elektromotoru o výkonu 85 kW/115 koní a sady lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh. Celkový výkon je 180 kW/245 koní a točivý moment 400 Nm. S výhradně elektrickým pohonem lze na jedno nabití akumulátorů překonat vzdálenost cca 50 km.

Na designu nás také nic nepřekvapí, ale můžeme si prohlédnout, jak vypadá auto na běžném denním světle, na běžných fotkách, které nefotil a neupravoval profesionální fotograf. A vlastně to naživo vypadá docela zajímavě, co říkáte? Mimochodem podle víčka na levém předním blatníku je to právě plug-in hybridní verze.

Auto je dlouhé 4,45 metru, široké 1,84 metru a na výšku měří 1,51 metru. Chybí ještě rozvor, jehož délka je 2,68 metru. Ve srovnání s Atecou tak bude o pár necelý decimetr delší, bude stejně široký, ale bude nižší. Pro zavazadla bude k dispozici 450 litrů, což je o 35 méně, než má Ateca.

Podle informací, které máme, by měla výroba odstartovat letos v září a k prvním zákazníkům se auta dostanou ještě koncem letošního roku. Vybírat ale bude možné z poměrně ponurých a nezajímavých barev. A to je škoda.

Kompletní informace o modelu Cupra Formentor najdete v našem starším článku.