Chodci stále často ignorují povinnost nosit reflexní prvky. Někdy to bohužel končí i tragicky

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 1. 12. 2022


Dny se zkrátily, a tak by si i chodci měli uvědomit, že jakkoliv je důležité ono známé „vidět“, tak možná ještě důležitější je „být viděn“. Motoristům k tomu dopomůžou světlomety, chodcům pak reflexní prvky, které mají za určitých okolností ze zákona povinné. Jenomže to řada z nich ignoruje, což bohužel může snadno skončit i tragicky.

Jako v případě dopravní nehody, která se v úterý 29. listopadu stala po páté hodině odpolední za obcí Bystřice pod Hostýnem ve směru na Bílavsko. Dle policie řidič srazil chodkyni, která na místě zemřela. Během vyšetřování se ukázalo, že 60letá žena na sobě neměla žádné reflexní prvky, pro řidiče tak mohlo být prakticky nemožné ji vidět.

Stačí reflexní pásky a světlé oblečení

Přitom stačí jen malá reflexní páska na noze a ruce, které má chodec směrem k vozovce. Nebo obyčejná reflexní vesta, která stojí pár korun. Zákon říká, že od roku 2016 musí chodci reflexní prvky používat. Přesné znění zákona je: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Policisté ale upozorňují: „I když zákonná povinnost být vybaven reflexním prvkem za zhoršené viditelnosti platí na místech mimo obec, která nejsou osvětlena, doporučujeme všem chodcům, aby byli reflexními prvky vybaveni i v obci, a udělali tak vše potřebné pro svou vlastní bezpečnost. Rodičům doporučujeme, aby dbali na vybavenost reflexními prvky u dětí.“

Pro řidiče totiž může být problém chodce vidět i ve městě. Stačí, aby pršelo a byla tma. Když k tomu přidáme světlomety okolo jedoucích aut a pouliční osvětlení, jsou chodci i na ulicích velmi špatně vidět. A to především ti, kteří mají tmavé oblečení.

„Řadou testů bylo prokázáno, že pohybuje-li se na pozemní komunikaci chodec v tmavém oblečení, je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých 18 metrů, v bílém oblečení je viditelný již na 55 metrů a je-li jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro bezpečné manévrování,“ popsala před časem krajská policejní tisková mluvčí Zuzana Pidrmanová.

A chodci by také měli pamatovat na to, že nepoužití reflexních prvků je přestupkem. Za ten je možné se dočkat na místě pokuty až do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru