Česká právnická firma rozšiřuje žalobu proti koncernu Volkswagen. Kvůli Dieselgate

Autor: Tisková zpráva - 18. 9. 2019


Společnost Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené kauzou Dieselgate, rozšiřuje žalobu o dalších 1900 vlastníků dotčených vozidel. Celkem tak ve sporu zastupuje už téměř 6000 klientů a pro každého z nich nárokuje odškodné 220 000 Kč. Celková žalovaná částka tedy dosahuje již cca 1,3 mld. Kč.

První soudní jednání je naplánováno na 22. listopadu 2019. Majitelé dotčených vozů tedy mají ještě zhruba poslední dva měsíce na registraci k uplatnění svého nároku. Učinit tak mohou jednoduše a bez rizika registrací na webové stránce firmy.

Všechny soudní poplatky hradíme my a ani v případě prohry nebudou klienti nuceni platit soudní výlohy. Můžeme také garantovat, že nároky všech klientů, kteří se k nám připojí před zahájením jednání, budou soudu předloženy,“ říká advokát František Honsa z kanceláře BBH, která poškozené klienty v kauze zastupuje. „Jsme rádi, že se konečně po čtyřech letech od vypuknutí skandálu začne u soudu projednávat samá podstata nároku českých spotřebitelů,“ říká František Honsa z advokátní kanceláře BBH.

Kauza se tak teprve nyní stává objektem zájmu veřejnosti. „Informovanost poškozených vlastníků vozidel v České republice je minimální, a to i z důvodu nečinnosti Ministerstva dopravy. Společnost Safe Diesel se od počátku vzniku emisní kauzy snažila o zajištění dostatečného informování občanů České republiky o této kauze a o eliminaci jejích důsledků. Za tímto účelem se snažila zejména zajistit dostatečnou součinnost Ministerstva dopravy České republiky. Za dobu posledních tří let vzájemné komunikace se však společnost ze strany Ministerstva dopravy setkala pouze s minimální ochotou jakkoli při řešení emisní kauzy spolupracovat. Ministerstvo dopravy České republiky tedy ignoruje rizika spojená s emisní kauzou a neinformuje občany o jejich právech ani o možnosti domáhat se náhrady škody. Ministerstvo dopravy České republiky nepřijalo v souvislosti s emisní kauzou žádná opatření ani kroky k nápravě, ačkoliv vydalo stanovisko, že provoz dotčených vozidel ohrožuje životní prostředí. Stejně rozhodl i Městský soud v Praze v rozsudku z 29. listopadu 2017, č. j. 10 A 119/2017-47,“ dodává Honsa.

Firma Safe Diesel už jeden úspěch zaznamenala. Obvodní soud pro Prahu 8 ve svém rozsudku z 22. března 2019 konstatoval, že společnost Volkswagen Aktiengesellschaft uznala nároky českých spotřebitelů na odškodnění v kauze Dieselgate v hodnotě přes půl miliardy Kč. Konkrétně se jedná o 2435 spotřebitelů, jejichž nároky byly zažalovány do 7. září 2018. Nároky byly uznány ve výši 220 tisíc Kč na jednoho zákazníka, celková suma tedy činí
533 500 000 Kč (pět set třicet tři milionů pět set tisíc korun) spolu s úrokem z prodlení a s náklady řízení. Rozsudek je dosud nepravomocný, Volkswagen se proti němu odvolal.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru