Už celých 12 let platí v České republice zákon, který stanoví, že v případě kolony musí řidiči vytvořit bezpečnostní uličku pro složky záchranného systému. Správně bychom se už při tvorbě kolony měli stavět tak, aby v případě nutnosti policisté, hasiči a záchranáři mohli bezpečně a plynule projet. Faktem ovšem je, že to prakticky nikdo nedodržuje. A když už se tak postavíte, jste v celé koloně jediní. Tedy, alespoň taková je naše zkušenost.
Podle platného zákona bychom se na dvouproudé silnici měli stavět vždy ke kraji podle toho, v jakém jedeme směru. Potud to máme stejně, jako je tomu i v jiných zemích. Jinak to ovšem máme na dvou a více proudých silnicích a dálnicích. Tam u nás platí pravidlo, kdy se auta jedoucí v pravém pruhu řadí k pravému kraji a auta, která jedou uprostřed a vlevo se řadí co nejvíce k levému okraji. Uprostřed by tak za ideálních podmínek měla vzniknout bezpečnostní ulička pro záchranáře.
A právě v tomto bodě vzniká problém, protože v okolních zemích to funguje jinak. Čeští řidiči pak mají problém v zahraničí a ti zahraniční zase zde. Proto se má pravidlo vytváření bezpečnostní uličky u nás změnit, a to po vzoru okolních států. Nově tak budeme vytvářet uličku mezi levým a ostatními pruhy. Prostřední se tedy přidá k pravému a uhne k pravému okraji. Levý zase co nejblíže ke svodidlům. Kromě toho, že se tak pravidlo sjednotí, je také přínosem pro bezpečnost lidí, kteří se prý rychleji a bezpečněji mohou dostat za svodidla.
Nový zákon by měl platit od podzimu letošního roku, ale záleží na tom, jestli projde veškerým nutným schvalováním.
Platíte za autopojištění zbytečně moc?
Najděte nejlevnější nabídku během 2 minut a ušetřete až 4 500 Kč.
🔍 Porovnat ceny zdarmaNezávazné srovnání • Okamžitý výsledek

