dalnice-kolona-zacpa

Češi se budou muset naučit dělat bezpečnostní uličku pro záchranáře

Autor: Anina Russová - 4. 7. 2018


Už celých 12 let platí v České republice zákon, který stanoví, že v případě kolony musí řidiči vytvořit bezpečnostní uličku pro složky záchranného systému. Správně bychom se už při tvorbě kolony měli stavět tak, aby v případě nutnosti policisté, hasiči a záchranáři mohli bezpečně a plynule projet. Faktem ovšem je, že to prakticky nikdo nedodržuje. A když už se tak postavíte, jste v celé koloně jediní. Tedy, alespoň taková je naše zkušenost.

Podle platného zákona bychom se na dvouproudé silnici měli stavět vždy ke kraji podle toho, v jakém jedeme směru. Potud to máme stejně, jako je tomu i v jiných zemích. Jinak to ovšem máme na dvou a více proudých silnicích a dálnicích. Tam u nás platí pravidlo, kdy se auta jedoucí v pravém pruhu řadí k pravému kraji a auta, která jedou uprostřed a vlevo se řadí co nejvíce k levému okraji. Uprostřed by tak za ideálních podmínek měla vzniknout bezpečnostní ulička pro záchranáře.

A právě v tomto bodě vzniká problém, protože v okolních zemích to funguje jinak. Čeští řidiči pak mají problém v zahraničí a ti zahraniční zase zde. Proto se má pravidlo vytváření bezpečnostní uličky u nás změnit, a to po vzoru okolních států. Nově tak budeme vytvářet uličku mezi levým a ostatními pruhy. Prostřední se tedy přidá k pravému a uhne k pravému okraji. Levý zase co nejblíže ke svodidlům. Kromě toho, že se tak pravidlo sjednotí, je také přínosem pro bezpečnost lidí, kteří se prý rychleji a bezpečněji mohou dostat za svodidla.

Nový zákon by měl platit od podzimu letošního roku, ale záleží na tom, jestli projde veškerým nutným schvalováním.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru