Celní správu by řidiči neměli brát na lehkou váhu. Kontroluje řidičáky, nezaplacené pokuty i platnost technické kontroly

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Celní správa - 5. 9. 2022


Většina řidičů si ve chvíli, kdy spatří policejní hlídku, dává dobrý pozor na to, jak jede. Ti, kteří mají máslo na hlavě se možná v tu chvíli dokonce snaží být neviditelní. Často to ale neprojde. Řidiči by si ale stejně ostražitě měli počínat ve chvíli, kdy spatří hlídku celní správy.

Jsou to totiž právě celníci, kteří s policií velmi podobné pravomoci. A také jich v rámci silničních kontrol využívají. Příkladem může být celní správa z Karlovarského kraje, která jen za léto takto zkontrolovala na 800 řidičů. Poměrně často se pak stávalo, že řidiči seděli za volantem i přesto, že vůbec nedisponovali řidičákem. V některých případech zjistili, že auto má propadlou technickou.

„Co je ale ještě větším problémem, je stále se zvyšující počet řidičů, kteří řídí vozidla pod vlivem alkoholu, či omamných a psychotropních látek. Při všech těchto zjištěních přivolají celníci policejní hlídku, která případy přebírá k dalšímu šetření,“ popsala krajská tisková mluvčí celní správy Lenka Havelková.

Kromě výše zmíněného celníci kontrolují i to, zda řidič náhodou nemá nezaplacenou starší pokutu. „Pokud řidič, nebo provozovatel vozidla, má nedoplatek na pokutě za dopravní přestupek a odmítne na místě dluh uhradit, mohou celníci v rámci své kompetence zadržet registrační značku vozidla či zabránit v další jízdě motorového vozidla. K odebrání registrační značky přistoupili karlovarští celníci během července a srpna ve dvou případech, kdy po úhradě dluhu byly majitelům vráceny,“ popsala Havelková.

Zmínila také nešvar v podobě přetížených vozidel, která musí řešit velmi často. Tato nákladní auta totiž ohrožují nejen bezpečnost silničního provozu často nevhodně zajištěným či rozloženým nákladem, ale také zatěžují a poškozují pozemní komunikace. Jen během prázdnin celníci za přetížená auta uložili řidičům pokuty přesahující 100 000 Kč, přičemž případy byly předány do správního řízení, kde budou dořešeny.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru