Celníci si v rámci akce posvítili na dálniční známky. Řešit ale museli i propadlé technické a chybějící řidičáky

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Celní správa - 22. 7. 2022


Letní prázdniny jsou v plném proudu a tak, jako každý rok, jsou i ty letošní ve znamení cestování. V případě cesty autem jsou tu ale jistá pravidla, která je potřeba dodržovat. K těm pravidlům patří vlastnění řidičáku, ale i pořízení dálniční známky. Zákon také přikazuje mít čistou hlavu bez alkoholu či drog. Jak ale ukázala nedávná akce celníků, řidiči na to všechno poměrně často zapomínají.

Zvýšené kontroly Celní správy probíhaly od začátku července, a to především na dálnici D8. Jen během prvních dnů měsíce řešili celníci 92 řidičů, kteří neměli zaplacenou elektronickou dálniční známku. V padesáti procentech šlo o cizince. Dohromady za tento prohřešek celníci rozdali pokuty za 104 000 Kč. „Přenosné platební terminály k uhrazení pokuty platební kartou využilo 52 řidičů, dalších 19 provinilců zaplatilo pokutu hotově a 21 řidičů zvolilo složenku,“ popsal tiskový mluvčí celníků Jiří Nejedlý.

Nešlo ale jen o kontroly dálničních známek. Celníci řešili i 10 řidičů, kteří sedli za volant, ačkoliv mají soudek udělený zákaz řízení nebo vůbec neměli řidičák. Dvě auta měla propadlou technickou a další dva řidiči sedli za volant pod vlivem návykových látek.