Každý řidič se čas od času na silnici setká s autobusem. Pro každého, kdo byť je trošku spěchá, je často takový pomalu jedoucí autobus, stavící na zastávkách v jízdním pruhu, „za trest“, ale je dobré vědět, že jako řidiči máme k autobusům jisté povinnosti, na které bychom neměli zapomínat. Na druhou stranu ale také řidiči autobusů mají k nám, kteří jezdíme v autech nebo třeba na motorkách, jisté povinnosti, jejichž dodržování vede k plynulosti a bezpečnosti provozu.

Přečtěte si také:  Autobusových pruhů je stále víc, ale řidiči do nich za určitých podmínek mohou. Jejich nedodržení ovšem stojí i několik tisíc

Začneme nejprve u těch řidičů autobusu. Ti si totiž při vyjíždění ze zastávky musí počínat tak, aby nikoho neohrozili. To znamená, že musí dát o chystaném výjezdu ze zastávky včas vědět pomocí blinkru a dobře sledovat zpětná zrcátka. Až když si je řidič jistý, že má volnou cestu, může ze zastávky vyjet.

A řidiči osobáků? Ti jsou dle zákona povinni dát autobusu nebo třeba trolejbusu, který chce vyjet ze zastávky, přednost. To, co tedy ve městech často vídáme, kdy se řidiči snaží kolem blikajícího autobusu v zastávce ještě rychle projet, je vlastně protizákonné.

Přečtěte si také:  Přednost zprava je pravidlo, které řidiči stále nedodržují. Kdy platí a kdy si na něj dát speciální pozor?

Zákon říká, že řidiči musí buď snížit rychlost, nebo zcela zastavit. Zní to jako maličkost, ale pokud řidič autobusu neuvolní cestu pro výjezd ze zastávky, jde o nedání přednosti v jízdě a to může, v případě pokuty, znamenat na místě až 2500 Kč, ve správním řízení až 5000 Kč a čtyři trestné body.

Pozor na zákaz objíždění!

Každý řidič by měl také pamatovat na to, že jsou situace, kdy není ze zákona možné stojící vozidlo MHD v zastávce objíždět. Problém to není ve chvíli, kdy například autobus stojí mimo jízdní pruh u chodníku, kde má vytvořenou zastávku. Takové vozidlo samozřejmě objet můžete.

Ovšem pokud takové vozidlo hromadné přepravy osob zastaví v obci a v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště, nesmíme jej objíždět. Vždy musíme zastavit za posledním takto zastaveným vozidlem, nejčastěji ve městech třeba tramvají. V jízdě smíme znovu pokračovat až ve chvíli, kdy všichni ukončí výstup a nástup a vozidlo MHD zavře dveře. Ideálně až ve chvíli, až se rozjede.

Přečtěte si také:  Zelená na semaforu neznamená vždy pokyn k okamžité jízdě. Červená naopak není zeď a někdy ji projet můžete

Pamatujme, že pokud prostředek MHD zastaví u chodníku, je možné jej předjet. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.

7 komentáře

 1. Také se připojuji k tomu, že někteří pisálkové píšou úplné nesmysly, absolutně bez znalosti zákona 361.Dát na papír, ze řidič autobusu při vyjetí že zastávky nesmí ohrozit ani omezit je téměř poplašná zpráva. Proboha pište jen správné verze, nebo způsobíte nějakou nehodu.

 2. Nemám problém autobus pustit že zastávky, ale co mě vadí je arogance řidičů autobusu. Ze zastávky spěchají a potom jedou tricitkou, i když je volná cesta. A je to bez rozdílu města….

 3. Jenom bych zdůraznil,že uvedené pravidlo platí pouze v obci,mimo obec autobus přednost při vyjíždění ze zastávky nemá.

 4. Ano, clanek napsal uplny diletant, ktery zakon 361/2000Sb. pravdepodobne nikdy necetl.
  Profi řidič busu

 5. Dobrý den .Jako řidič autobusu chválím a děkuji za tento článek .jen pozor na přesné znění zákona .nesmí ohrozit ale omezit může jinak by věta snížit rychlost popř .zastavit vozidlo a umožnit vyjetí ze zastávky ,nedávala moc smysl .samozřejmě existují i mezi profesionály výjimky ,kteří nám kazí pověst .většinou se jedná o řidiče cizích státních prislusnosti,kteří si vykládají zákon po svém .ještě bych chtěl zmínit přednost ve vyhrazených pruzích ,tady opravdu pravá ruka ani zip neplatí .díky

 6. Dobry den.
  Tento clanek napsal uplny diletant, ktery zakon 361/2000Sb. pravdepodobne nikdy necetl a navic „plete hrusky s jabkama“. Doporucil bych autorce tohoto clanku, nejdrive si uvedeny zakon poradne prostudovat a clanek napsat znovu.
  Preji hezky den.
  Z.Sedlacek

Comments are closed.