vyhrazene parkovani - elektromobily - spalovaci auta - nabijeci stanice

Buď na vlastním nebo nikde. Jedna ze středočeských obcí zakázala parkování na ulici

Autor: Radim Plachý - Zdroj: iDnes.cz, Svojetice - Foto: Pavel Srp - 24. 4. 2024


Možná patříte k těm, kteří každý den, někdy i několikrát, marně hledají volné parkovací místo na ulici. Je jedno, jestli jste v Praze nebo v Brně, situace s parkováním je snad ve všech velkých městech podobná. Pořád ale existuje šance, že volné místo najdete. A navíc legálně. V Česku je totiž obec, která parkování na jakémkoliv obecním majetku (tedy i na ulicích) zakázala.

Dle informací webu iDnes.cz jsou tou obcí Svojetice, které leží v okrese Praha-východ. Ti řidiči, kteří v obci bydlí, mají jen jednu možnost. Mohou parkovat na svém vlastním pozemku. Nikde jinde z nařízení starostky obce Martiny Vedralové (legálně) nezaparkují. Důvod k tak přísnému omezení parkování byl dle starostky jednoduchý. „Ve Svojeticích se snažíme nastavovat všechna pravidla co nejvstřícněji pro občany, zároveň se ale řídíme principem, že práva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. To platí i pro parkování v obci,“ vysvětlila Vedralová.

Parkovali, kde neměli

K tomu dodala, že ještě před zavedením tohoto parkovacího pravidla musela obec řešit řadu případů problematického parkování, zejména na některých obecních pozemcích a zeleni. K tomu řidiči někdy parkovali tak, že i výrazně ztížili průjezdnost komunikací. To pak vedlo k problémům v jejich údržbě či v průjezdnosti pro složky IZS. V obci ale řešili i případy, kdy někdo zaparkoval auto na úzké cestě tak, že ostatní majitelé nemovitostí se pak nemohli ke svým domům dostat.

Kde rozhodně nikdy neparkovat: zapomeňte na heliporty, zatáčky nebo mosty

A od toho už byl jen krůček, aby trpělivost se špatně parkujícími řidiči v obci přetekla. Obec proto rozhodla, že všichni obyvatelé mohou parkovat jen na vlastních pozemcích přímo u domů, ale nikde jinde. „Pokud si občané potřebují něco vyřídit v centru obce, vybudovali jsme zde 14 parkovacích míst plus další pro invalidy. Část těchto míst je k dispozici lidem, kteří míří za vyřizováním na obecní úřad, část je k dispozici volně,“ vysvětlila starostka obce.

Starostka také dodala, že v obci bydlí drtivá většina obyvatel ve svých domech, ti tedy mají kde parkovat. V obci je i pár bytových domů, ale novějších a u nich obec zavedla pravidlo povinného vybudování vlastního parkoviště. V obci je jen jeden bytový dům, který je starší a kde je to trochu problém, ale tam se obec dle slov starostky snaží najít řešení schůdné pro všechny.

Případné návštěvy, řemeslníci nebo dovozy nákupu přesto mohou být v obci v klidu. Dočasné parkování na ulici, pokud auto nikomu nepřekáží, problém není.

Štítky: , , ,

17 názorů na “Buď na vlastním nebo nikde. Jedna ze středočeských obcí zakázala parkování na ulici”

  1. U hospody auta parkují stále na chodníku. Nevidím, že by starostka něco vyřeřešila. Dříve tam byl žlutý pruh, aby auta nestála na chodníku, ale po rekonstrukci už starostka nezajistila obnovu značení. Není schopna zajistit běžný chod obce tak tomu článku moc nerozumím.

  2. Zase další naschvály od starostky Vedralové obyvatelům Svojetic. A rozhodně to není padni komu padni. Každý den můžete vidět u hospody Na skále a v jejím okolí zaparkovaná auta, která stojí na chodníku, nedávno se dlažba propadla, obec rychle díru opravila a parkuje se vesele dál. Strnad a spol.

  3. To vypadá, že se Vedralová chce zmocnit pozice ředitelky v nové škole Lošbates? Jinak si ten článek vysvětlit nedokážu. Ať už si ten článek objednal kdokoliv, tak Vedralové taková kampaň moc nepomůže.

  4. Hele, tenhle článek o parkování v Svojeticích je fakt divný nebo spíš ta starostka je mišuge. Jak můžou zakázat parkování na ulicích? To je úplně nesmysl. Kde máme parkovat, když nemáme svůj vlastní dvorek? Starostka tvrdí, že to dělají kvůli respektu k právům druhých, ale co s těmi, kteří nemají jinou možnost? Mám kámoše, co tam bydlí a u nich to fakt nebude jednoduchý. Doufám, že se najde nějaké rozumnější řešení, aby to nebyla jen obstrukce pro lidi bez velkých zahrad. A to ta samá starostka povolila výstavbu trojdomů a dvojdomů bez dostatečného veřejného prostoru a míst na parkování. Podle mě nemyslí na lidi ale jen na to co z toho vytříská.

  5. A to ty šmejdy z radnice ještě nedefenestrovali? … asi si neuvědomují, že z daní dřených z lidí používajících auta mají živobytí, bez nich mužou chování chudých a další populistické hesla zabalit….

  6. To je hrůza co JUDr. Jan Jaroš s Vedralovou ve Svojeticích předvádějí. Problém v obci s parkováním nevyřešili, jen si našli důvod, jak některé občany šikanovat. Občany, kteří nesouhlasí s tím, že by se ze Svojetic mělo stát město. Stěhovali jsme se na vesnici a teď nám tu rostou bytovky. Vedralová měla ze zvolených zastupitelů z kandidátky s Churáčkem nejméně hlasů a stejně ji Jaroš navrhl na starostku? Můj hlas pane Jaroš už nikdy nedostane, je mi z vás šoufl. Pan místostarosta Eijgl, raději rezignoval když viděl, kam se obecní peníze ztrácí.

  7. Koukám, že nezávislý PR konzultat opět zabodoval za obecní peníze. Škoda, že to není pravda. Vedralová není schopna 5 let vyřešit parkování na jediném kousku obecního chodníku u krajské silnice. Auta denně parkují až do křižovatky, kde brání výhledu, nebo stojí na chodníku a matky s kočárky musí chodit po silnici. Svojetice na rozdíl od okolních obcí nemají chodníky a ten kousek chodníku co máme, slouží jako parkoviště pro návštěvníky pivnice.

    Jak nazývá PRista „starší bytový dům“ byl dříve kulturní dům, který Vedralová nechala prodat a není tomu tak dávno co z něj udělala bytový dům. Za obecní peníze nechala náves vybetonovat a udělala z toho parkoviště nejen pro bytový dům. U nových bytových domů (kde byla plánovaná občanská vybavenost pro lidi z vesnice) je pouze 1 – 2 parkovací stání pro byt a tato kapacita je nedostatečné a auta stojí ve veřejné zeleni.

    K parkování ve Svojeticích ještě nutno zmínit, že bytové domy jsou ve Svojeticích novinkou, kterou zde zavedla Martina Vedralová. Ostatní obce jsou schopny výstavbu rozumně regulovat, ale Vedralová nechala změnou územního plánu zastavět skoro celý katastr obce – prachy nesmrděj –

  8. Starostce jde jen o to, aby vybrala od lidi peníze. Kdo chce parkovat na ulici, musí zaplatit tučnou sazbu. A je jedno, jestli to je ulice, kde nikdo nejezdi nebo ulice, kterou vybudovali lidi co tam bydli a pak ji dali obci. Ale že stojí auta u hospody na chodníku ( a to je jediný kousek chodníku v obci) tak, že člověk neprojde, natož mamina s kočárkem, to ji nevadí. A když si někdo stěžuje, tak mu řekne ať si zavolá na Policii. Dopraví značení, které by mohla udělat, neřeší…

  9. I kdyby to byl zákaz, navíc podpořený vyhláškou, byl by nezákonný. Podle silničního zákona č. 13/1997Sb. §19 jde o obecné užívání pozemní komunikace. Možnosti zákazu sice jsou, ale ne úplně jednoduché a rozepisovat se tu o nich nebudu.
    Použitelných nástrojů k omezení/zamezení parkování mimo pozemní komunikace je docela dost. Jen je potřeba se naučit je využívat.

  10. Možná by stačilo znát §25 Zákona o silničním provozu. Možná by stačilo dát policii pravomoc k odtažení, jako jinde ve světě a půlka ČR by přes noc zešedivěla. Tam, kde je vyhláška v rozporu se zákonem, platí zákon. Proč by měli zastupitelé řešit, že má nějaká rodina tři auta a nemá kde parkovat? A pokud parkuji tam, kde mi to zákon dovolí, můžu zdvořile poslat k šípku každého.

  11. Akorád, že vůbec, žádnou vyhlášku ani nic podobného o tom nevydala… Jen občany důrazně žádá… Pan redaktor by si měl asi potrénovat porozumění textu.

    1. Pokud to není dáno vyhláškou v souladu se zákonem, resp. s prováděcím předpisem, není vymahatelná (platná). Pokud zastavím na soukromém pozemku, může majitel pozemku ‚konat‘. Nechat moje vozidlo odtáhnout a vyvolat právní spor o úhradu nákladů. Může taky žalovat (a prokázat) způsobenou újmu. A podat žalobu k soudu o zaplacení této újmy. V praxi je tedy takové rozhodnutí obce na dvě věci.

  12. Tento přístup by se měl zavést ve všech městech, na vlastním pozemku nebo na placeném parkovišti. Pokud si chce kdokoliv pořídit auto, musí si zaplatit parkování, jinak se jedná o zábor obecního pozemku.

    1. Koukám že máte vlasní pozemek kam parkujete asi by bylo dobré aby se rapidně zvedla daň za pozemky řádově na cenu placeného stání

      1. Za vlastní pozemek si každý zaplatil, udržuje ho a platí daně.
        Takže od vás pouze závist.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru