parkovani v praze

Praha chystá velké změny v pokutách za parkování. Slučování už se nevyplatí a pokuty budou až 25 000 Kč

Autor: Anina Russová - Zdroj: Praha 1 - Foto: Pavel Srp - 3. 11. 2023


V posledních týdnech se nejčastěji mluví o novele bodového systému, ale s tou jde ruku v ruce novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. A v rámci té začne od ledna 2024 platit novinka, podle které bude možné uložit pokutu až 25 000 Kč za přestupky sloučené do společného řízení. Doposud přitom úřady mohly udělit pokutu jen v rozmezí 1500 Kč až 2500 Kč.

Změna se dotkne hlavně těch, kteří parkovali opakovaně v zónách placeného stání bez úhrady parkovného. A to se jim často vyplatilo, protože pokud si pak pokuty i za několik dnů nechali sloučit, mohli se ve správním řízení dostat maximálně na 2500 Kč. „Máme zde záznam o společnosti, která je půjčovnou vozidel, a jejíž vozidla způsobila za 14 dnů celkem 74 přestupků, kdy nebylo uhrazeno parkovné na území Prahy 1. Podle současné právní úpravy jsme automaticky všechny skutky sloučili do společného řízení a dostali jsme se k částce 2 500 Kč. Kupeckými počty přitom dojdeme k tomu, že nám to vychází na 33 Kč za jeden přestupek,“ popisuje zdaleka ne ojedinělou zkušenost vedoucí odboru dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 PhDr. Aleš Jedlička. A dodal: „Pokud by firma z již zmíněného příkladu zaplatila řádně každou výzvu k uhrazení určené částky a nevyužila institut společného řízení, tak při 74 případech by tato suma činila 51 800 Kč.“

Po prvním lednu, kdy vstoupí novela v platnost ale bude možné podobné chronické neplatiče parkování pokutovat až 10x vyšší částkou, tedy až 25 000 Kč. A takových neplatičů je podle Prahy 1 opravdu hodně, vždyť míra uhrazenosti výzev se pohybuje jen okolo 54 procent. To znamená, že téměř polovina všech řidičů, kteří spáchali přestupek, neuhradí určenou částku a nechává řešení přestupku dojít do správního řízení. Nejvíce řidiči parkují bez řádně uhrazeného parkovného v Pařížské ulici a na Václavském náměstí.

Novela zákona s sebou také přináší možnost udělit příkazem na místě pokutu až 1500 Kč, ve správním řízení se pak tato suma zvedá ze současných 1500-2500 Kč na 2000-5000 Kč, přičemž stropem pro společné řízení bude 25 000 Kč. Vedoucí odboru dopravně správních agend podotkl, že nová úprava dopadne především na řidiče a provozovatele vozidel, kteří jsou pravidelnými přestupci a parkují v zónách placeného stání opakovaně bez úhrady parkovného.

Štítky: , , , ,

3 názory na “Praha chystá velké změny v pokutách za parkování. Slučování už se nevyplatí a pokuty budou až 25 000 Kč”

  1. Patrik Lamberg

    Hnus. Placené stání v zónách, k nimž nejde pro lidi s úředním trvalým pobytem mimo Prahu koupit celoroční parkování, je buzeraci. Bydlíme s dcerou v RD cca 50 km za Prahou, dcera je před týden na škole a bydlí v garsonce na Barandove. Opakované jsem chtěl koupit do modré zóny před garsonkou parkování pro malé autíčko dcery, nebylo mi to umožněno. Proto považuji kroky „Prahy“ za hnus, podvod na obyvatelích ČR a potkat p. Hříva u nás na vsi, vezmu ho kl.ckem přes hlavu.

    1. Naprosto jednoduché: Dcera si převede bydliště do Prahy, dostane parkování a příspěvek na bydlení. Navíc jezdit autem po Praze je blbost, pokud nevezete nákup pro celou rodinu je to pohodlnější městskou dopravou.

    2. Meleš nesmysly. Dnes bez schválení pronajímatele si muse udělat trvalejší pobyt a pak si stání klidně může zařídit. Nak nebrec a poděkuj

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru