test-2022-mercedes-benz-v300d-marco_polo-rwd- (29)

Budete letos trávit dovolenou na cestách s obytným autem? Pozor dávejte na to, kde můžete volně přespat a kde nikoliv

Autor: Radim Plachý - Zdroj: OUTDOOR FÓRUM, Travel Bible, Garáž.cz - Foto: Veronika Kunc - 5. 5. 2024


Češi si v době koronaviru velmi oblíbily karavany a obytná auta. Pokud s nimi vyrazíte na cesty, musíte si uvědomit, že s nimi nelze parkovat a přepsat kdekoliv se vám zamane. Víte, kdy a kde to lze i u silnice, a kde je to naopak možné jen na vyhrazených místech?

Přinášíme přehled evropských zemí, kde jsou ke karavanistům benevolentnější a lze přespat i u silnice, i těch, kde vám za to naopak hrozí postih a vysoké pokuty.

Tady ne!

Nejprve se podíváme na ty evropské země, kde není volné kempování dovoleno, a přespat musíte na určených místech, například v kempech. To jsou Belgie, Chorvatsko, Maďarsko, Nizozemí, Rusko, Slovensko, Srbsko a Švýcarsko.

Spaní v autě na divoko je čím dál oblíbenější. V Česku je ale takové přespávání trochu problém

V Německu je volné kempování zakázáno. Policisté ale zpravidla jedno přespání tolerují, nesmíte se však utábořit národním parku nebo v přírodní rezervaci, v takovém případě je policie nekompromisní. Podobné je to také v Rakousku. Tady je na veřejných prostranstvích volné kempování také zakázáno, ale policisté jej občas tolerují. Lepší je na to v těchto zemích ale raději nespoléhat a utábořit se na nějakém k tomu určeném místě.

Kempovat volně je zakázáno i v Řecku, ale na diskusních fórech se dočtete, že mimo sezónu (cca od října do května) tento zákaz místní policisté přehlížejí. Spoléhat na to však nelze a lepší bude vyhledat nějaký kemp.

A kde kempovat lze?

V ostatních evropských zemích je buď kempování povoleno anebo ho policisté veřejně tolerují. Například v České republice je přespání v obytném autě, karavanu nebo ve stanu či pod širákem dovoleno. Dávat pozor musíte ovšem na to, abyste nekempovali na soukromých pozemcích, v národních parcích, chráněných krajinných oblastech anebo ve vojenských újezdech.

Podobné je to ale také v Dánsku, kde se někde kempovat smí, jinde (zejména v okolí pláží) ne – záleží na konkrétní oblasti. To platí i pro Polsko, kde jsou policisté k volnému kempování tolerantní. Kempovat lze mimo národní parky a přírodní rezervace, ale samozřejmě i tady je třeba dávat pozor na to, abyste nepřespávali na nějakém soukromém pozemku.

Plánujete-li vyrazit na dovolenou do Francie, vězte, že tady je kempování dovoleno na soukromých pozemcích po předchozí domluvě s majitelem. Přísně zakázáno je to ovšem v národních parcích a v přírodních rezervacích.

Skotsko se k volnému kempování staví pozitivně. Svůj stan si můžete rozložit a auto zaparkovat lze na státních pozemcích. Dodržet ale musíte vzdálenost minimálně 100 metrů od silnice nebo cesty a musíte po sobě uklidit. Podobné je to také v Norsku. Kempovat můžete téměř volně, s výjimkou míst označených značkou zakazující kempování. Dodržujte vzdálenost alespoň 150 metrů od zástavby. A co Švédsko? I tady jsou volnému kempování nakloněni. Spaní si můžete rozložit minimálně 300 metrů od obydlených budov. I přesto je ale s obytnými auty lepší využít vyhrazená místa jako tábořiště, kempy a tzv. stellplatzy.

Česká firma přestavěla elektrickou Škodu Enyaq iV na bydlík. Vyspí se v něm dokonce několik lidí

Estonsko dovoluje kempování na státem vlastněné půdě i ve státních lesích, jakož i v pásmu ve vzdálenosti do šesti metrů od moře. Pokud byste chtěli kempovat na soukromém pozemku, musíte mít od jeho majitele písemný souhlas.

Volné kempování je zakázáno i v Itálii, ale v místech s velkým turistickým ruchem je dostatek oficiálních míst, kde to naopak lze (označují se jako „STLP“, na italských stránkách Aree do sosta). Zpravidla jde o zpevněné plochy, přičemž některé jsou zdarma, jiné za poplatek (zpravidla do 10 € za den a auto), v němž jsou často i některé další služby.

Legislativa se kempování nijak významně nevěnuje v Portugalsku. Podle reakcí na diskusních fórech jej tamější úřady i policisté tolerují v případech, kdy nikoho neobtěžujete a nepřekážíte. I tak je ovšem lepší vyhledat místa k tomu určená. Z pohledu předpisů a zákona je to složité také ve Španělsku, kde si to upravují jednotlivé oblasti podle sebe. Někde tak volné kempování povoleno je, jinde nikoliv.

Kde je volné kempování v zásadě povoleno, je Rumunsko, kam často na expedice vyrážejí milovníci off-roadu. Volně kempovat lze také v Bulharsku a ve Finsku. Vždy je ale potřeba dbát na to, abyste byli v bezpečí, což v obou jižnějších zemích bude docela složité.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Budete letos trávit dovolenou na cestách s obytným autem? Pozor dávejte na to, kde můžete volně přespat a kde nikoliv”

  1. Nejnebezpečnější jsou úplně jiné země…

    Pokud chcete mít klid všude zapomeňte na obytňák a pořiďte si nenápadnější vozidlo

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru