Dacia Jogger + Pack Sleep

Spaní v autě na divoko je čím dál oblíbenější. V Česku je ale takové přespávání trochu problém

Autor: Anina Russová - Zdroj: CHKO Šumava - Foto: Dacia - 27. 7. 2023


Jakkoliv je dovolená v pětihvězdičkovém hotelu příjemná, řada lidí je alespoň čas od času vymění za přespávání v autě. A ne jen na položených sedadlech, ale i ve stanech na střechách nebo speciálních spacích vestavbách. Takový pocit volnosti, kdy můžete spát každý den někde jinde, ale může vést k porušení zákona. Takzvané spaní na divoko, tedy volně v přírodě, může být problematické.

Na oheň raději zapomeňte a parkujte jen tam, kde můžete

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že Česko je protkáno různými Chráněnými krajinnými oblastmi (CHKO). A v těch platí velmi přísná pravidla. Nicméně každá oblast má pravidla lehce upravená a co je povoleno v jedné, je v druhé zakázáno. Zároveň je nutné si uvědomit, že v rámci CHKO opravdu nemůžete autem jet, kam se vám zlíbí. Zákazy vjezdu je potřeba bezpodmínečně respektovat.

V těchto oblastech také platí zákaz rozdělávání ohňů, ale i používání jakýkoliv vařičů. Přesto ale existuje možnost, jak v CHKO přespat. Jen budete muset auto nechat na vyznačeném parkovišti a stan rozbít v místech k tomu určených. A to se dostáváme k těm rozdílům mezi jednotlivými CHKO. Některé totiž nabízí místa na takzvané nouzové přespání, například na Šumavě. Ale třeba Krkonoše nic takového neumožňují. „Krkonoše a Šumava jsou odlišná pohoří. V Krkonoších na rozdíl od Šumavy máme i v hřebenové části hor dostatečný počet ubytovacích subjektů – bud, hotelů a penzionů, jejichž služeb mohou turisté využít. Není tedy nutné vytvářet systém „nouzových“ nocovišť. Zajištění servisu (toalety) pro takováto nocoviště by stálo nemalé finanční prostředky, které nejsou k dispozici, a přineslo by s sebou další zatížení turistických cest automobilovou dopravou,“ popisuje Krkonošský národní park na svém webu. Pamatujte ale, že v těchto nouzových nocovištích taktéž není možné rozdělávat oheň, ale ani přespávat více než jednu noc. Spát můžete jen ve stanu nebo pod širákem.

Problém s autem ale může být i jinde. Řada lesů, polí i luk má svého majitele. A ten nemusí být z takového přespávání v autě úplně nadšený. Pokud je to tedy jen trochu možné, zjistěte si předem, kam máte namířeno a zkuste se s majitelem domluvit. Může se také stát, že si vyhlédnete louku kousek od nějakého stavení. Rozhodně se zkuste v domě zeptat, zda je louka jejich a zda tam můžete přespat. A nezapomeňte, že zákaz rozdělávání ohňů může platit i mimo CHKO, vždy se předem o aktuální situaci informujte.

A co v zahraničí?

Poměrně přísná pravidla kempování na divoko panují i v zahraničí. Třeba v Chorvatsku je zakázáno. V Itálii také, tam ale najdete dostatek míst, kde je oficiálně povoleno. Označovány jsou jako Stellplatz, ale zapomeňte, že na nich budete sami. Zákaz volného kempování platí třeba i v Maďarsku nebo v Nizozemsku.

Ve Francii, stejně, jako u nás, je přísně zakázáno kempovat v národních parcích a přírodních rezervacích. Po domluvě s majitelem je povoleno na soukromých místech. Zákaz platí u v Německu, ale i tam je možné se domluvit s majitelem pozemku, který jste si vyhlédli. Na volné přespávání v přírodě v autě zapomeňte také ve Švýcarsku.

Volné pole působnosti budete naopak mít třeba v Rumunsku nebo Bulharsku. Důrazně ale doporučujeme dbát na bezpečnost. Mimo civilizaci se snadno můžete potkat s divokými zvířaty, včetně medvědů či agresivních toulavých psů. Nebezpečí v těchto místech také mohou představovat tamní gangy specializující se na přepadávání cestovatelů.

Štítky: , , , , ,

2 názory na “Spaní v autě na divoko je čím dál oblíbenější. V Česku je ale takové přespávání trochu problém”

  1. Jezdíme takhle po celé Evropě a tento článek je velmi zavádějící.
    Nejbezpečněji je právě na východním Balkáně, daleko lepší než Chorvatsko, Itálie nebo Portugalsko.
    Konkrétně lidé v Rumunsku jsou úplně úžasní 🙂

  2. Mám v tomto směru bohaté zkušenosti. Ale v poslední době jsem ale opatrný, takže spát v cizině v autě doporučuji na nějakých parkovištích, třeba u křižovatek cyklotras, ale i třeba u vesnických hřbitůvků, pokud nemáte strach, že k vám někdo v noci přeleze zeď. Nocovat v autech lze i na parkovištích u benzínových pump, u sportovišť, zahrádkářských kolonií, případně na parkovištích před nějakým hradem a pod. Na některých územích silně hospodářských využitých se přes závory, ploty, ohrazení apod. hledá místo těžko, takže se lze domluvit i někde ve statku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru