sosnova-classic

O tomto víkendu se na okruhu v Sosnové budou prohánět veterány. Řídit je budou například i Solbergové a Alén

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Škoda, Sosnová Classic - Foto: Sosnová Classic - 18. 5. 2024


Druhý ročník akce Sosnová Classic, který se koná už 18. a 19. května 2024 na okruhu Sosnová, hlásí více než 200 přihlášených cestovních aut, formulí, motocyklů a strojů třídy sidecar, a chystá pro návštěvníky množství příjemných překvapení a vylepšení jak na trati, tak v zázemí známého autodromu.

K lákadlům patří krásné historické unikáty značek Bugatti, Maserati. Talbot Lago, Mercedes-Benz, Walter, Tatra a další. K velkým jménům startujícím v Sosnové se letos přidají Oliver a jeho otec Petter Solbergovi za volanty závodních speciálů Škoda. Česká značka v rámci akce oslaví také 50 let vozů 200 RS a 60 let modelu 1000 MB. Na okruhu u České Lípy se objeví vozy ze sbírek Škoda Muzea, ze soukromých sbírek i současné závodní speciály Škoda. Návštěvníci se mohou těšit ale i na další soutěžní legendu, Objeví se tu Markku Alén, který je spojen se značkami Lancia a Fiat.

To ale není zdaleka vše. Návštěvníci uvidí v akci například plejádu vozů od Aero Minor Sport po GP speciál Z18 s kompresorem, včetně překrásných vozů jako Alfa Romeo GTA 1300 Junior nebo Delahaye 135 i rarit značek Alvis, Lagonda či Woseley, které budou součástí jízd GP historických vozidel. K vidění bude ovšem i celá řada dalších soutěžních speciálů, v rally sekci se návštěvníci mohou těšit i na legendární Stratos, uctívanou Deltu, ale i ex tovární Fiat 131 Abarth ze sbírek Engine Prague, který na trati představí právě finský mistr světa Markku Alén.

V sekci statických výstav se návštěvníci mohou těšit na velkou expozici závodních a soutěžních vozů Tatra, tématickou výstavu aut z historie značky Mercedes-Benz, prezentaci off-roadů včetně speciálů z historie Rallye Dakar a také historických motocyklů. „Oproti loňskému roku jsme rozšířili plochu areálu Sosnová Classic o 10 000 m2, zejména jde o prostor pro klubové výstavy a divácké odpočinkové zóny například v nové zóně za tribunami. Letos máme k dispozici také vyasfaltované parkoviště v zadní části areálu,“ vyjmenovává Pavel Dušánek, šéf Driving Camp Autodrom Sosnová, vylepšení pro letošní ročník.


Program Sosnová Classic 2024:


Součástí akce budou také jízdy více než 70 historických motocyklů Jawa, ČZ, Norton, Harley-Davidson, Rudge-Whitworth, Suzuki, Yamaha a dalších a divákům se během atraktivních rozjížděk představí i 20 posádek sidecarů.

50 let RS

Závodní historie mladoboleslavské automobilky se datuje od samotného začátku 20. století. Za více jak 120 let se do povědomí fanoušků zapsala celá řada modelů a jmen. Jedno z nejzvučnějších, které do dnešního dne zdobí sportovně laděné modely, letos slaví 50 let. Řeč je samozřejmě o označení RS, tedy rally sport. Poprvé se představilo na závodních speciálech 200 RS, které v roce 1974 završily první etapu vývoje závodního vozu na základě kupé 110 R. Výsledkem spojení skeletu se sníženou střechou a sníženými boky s motorem Š 720 o objemu 1997 cm³ byly soutěžní vozy s hmotností jen nepatrně překračující 800 kg, schopné na rovinkách dosahovat rychlosti až 240 km/h.

Prvního ostrého nasazení se 200 RS dočkala v květnu 1974 na IDA Rallye, následovala Barum Rallye se dvěma vozy a společného startu se tři červenobíle lakované prototypy (dva vozy 200 RS a jeden 180 RS) dočkaly 1. června 1974 v rámci Rallye ŠKODA v Mladé Boleslavi. Vozy 200 RS se v Sosnové představí oba a nezůstane u závodní historie. Kromě zmíněné autogramiády otce a syna Solbergových si Škoda Motorsport připravil přehlídku soutěžních speciálů Škoda Fabia RS Rally2 a na neděli je připravena autogramiáda Martina Prokopa. Oba současní jezdci, Oliver Solberg i Martin Prokop, předvedou na Autodromu exhibiční jízdu se soutěžním vozem v barevném provedení, které proslavil model 200 RS.

Spanilá jízda 1000 MB

Významné výročí si letos připomíná i modelová řada 1000 MB. Ta před šedesáti lety přinesla do sériové produkce přelomovou koncepci „vše vzadu“, která dominovala produkci Škoda Auto následující dvě dekády. Na Autodromu v Sosnové se o víkendu sjedou desítky těchto vozů, včetně prototypu 988 z depozitu Škoda Muzea, speciálně upravených vozů i továrního speciálu B5.

Bohatý program pro celou rodinu

Vedle dvou významných výročí Škoda slibují pořadatelé bohatý program. Divákům se představí i historické motocykly světových značek a na závěr sobotního dne vystoupí skupina Čechomor.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru