dalnice-kolona-aut-predjizdeni

Používat dálková světla k vyblikávání, ale i k pozdravu a upozorňování na policejní hlídku je přestupek

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Radim Plachý - 5. 5. 2024


Na silnicích se pohybují rychlejší i pomalejší řidiči. Obě skupiny (respektive úplně všichni řidiči) si však musí na silnici počínat tak, aby se neohrožovaly. I tak to ovšem na silnicích občas skončí nervozitou. Rychlejší řidiči se často uchylují k tomu, že začnou nedodržovat bezpečnou vzdálenost a případně blikat dálkovými světly, aby řidič před nimi uhnul a oni mohli projet. A to je nebezpečné a navíc protizákonné.

Řidiči, kteří na ty pomalejší před sebou blikají dálkovými světly, porušují dopravní předpisy. Tzv. vyblikávání dálkovými světly v tomto smyslu zákon nepovoluje. V zákoně o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb se v ustanovení § 31 Výstražná znamení totiž výslovně říká:

  • (1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.
  • (2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.
  • (3) Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.
  • (4) Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.

Zákon tedy rozeznává tři druhy výstražných znamení: troubení, probliknutí dálkovými světly a blikání výstražných blinkrů. Zákon tak říká, že troubení a probliknutí dálkovými světly použije řidič v situaci, kdy musí odvrátit hrozící nebezpečí anebo v případě předjíždění. Zapnutí výstražných blinkrů pak v situacích, kdy chce ostatní řidiče upozornit na náhlé snížení rychlosti nebo zastavení vozidla – například před kolonou, dopravní zácpou a podobně.

Dálkové a mlhové světlomety je potřeba používat správně. Víte, jak na to?

To, když před vámi pojede pomalejší řidič, ovšem neznamená, že jej musíte probliknout dálkovými světlomety nebo na něj troubit. V tu chvíli totiž tento pomalu jedoucí řidič neznamená nebezpečí a pokud jede v levém jízdním pruhu, nemáte jej už kudy předjet. Platí to i v případě, kdy on sám nesplní zákon a nezařadí se po předjetí pomalejšího vozidla do pravého pruhu.

Pozor je třeba dávat také na to, že nezákonné je i blikání dálkovými světly jako pozdrav, ale i to, kdy ostatní řidiče varujete před policejní hlídkou.

Ve všech případech jde o tzv. jiné porušení zákona podle § 125c odst. 1 pís. k). Za takový přestupek hrozí v blokovém řízení (tedy „na místě“) pokuta do 2 000 Kč, ve správním řízení pak od 1500 Kč do 2500 Kč. Ovšem zároveň také platí, že aby za přestupek mohl být řidič sankcionován, musí s jeho spácháním souhlasit. Pokud s ním nesouhlasí, musí mu jej policie prokázat. A to včetně naplnění jeho pojmových znaků. Policie nebo správní orgán by tak musel dokázat, že řidič použil dálkové světlomety (nebo klakson) v rozporu s tím, že by odvracel hrozící nebezpečí. A to rozhodně nebude jednoduché.

Štítky: , , ,

1 názor na “Používat dálková světla k vyblikávání, ale i k pozdravu a upozorňování na policejní hlídku je přestupek”

  1. V době rozšíření kamer není problém dokázat protizákonné použití světel, jen musí být vůle. A ta není ani při řešení mnohem závažnějších přestupků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru