bmw-rady-7-e38-multimedialni-kancelar-1

BMW ukázalo před 18 lety v Ženevě mobilní kancelář v řadě 7. Mohli jste i surfovat na internetu

Autor: Pavel Srp - 11. 3. 2019


BMW představuje na právě probíhajícím autosalonu v Ženevě modernizovanou řadu 7, jejíž jednou z nejdiskutovanějších věcí jsou obří ledvinky. Před 18 lety ale bylo v Ženevě u BMW řady 7 nejskloňovanější věcí multimediální kancelář.

Test BMW M760Li xDrive Model V12 Excellence (2018)

Pamatujete si, co bylo v roce 2001? Prezidentem České republiky byl Václav Havel a premiérem byl Miloš Zeman. Také chytré telefony byly v plenkách. Neměly žádné barevné displeje a mít v telefonu internet nebo fotoaparát bylo hotové sci-fi. V roce 2001 byl zahájen prodej telefonů Nokia 6310, Sony CMD-J7, Ericsson T68 anebo odolný a vodotěsný Siemens ME45. Všechny telefony měly monochromatické displeje a vyzvánění, které bylo prostým pípáním. Dnes nepředstavitelné, že?

V roce 2001 ale už BMW ukázalo, že v autě lze mít „plnohodnotnou kancelář“. Šlo sice jen o koncept představený na březnovém autosalonu v Ženevě, ale i tak velmi působivý. Jako základ pro něj posloužila prodloužená varianta tehdejšího BMW řady 7 generace E38 s označením L7.

Posádka na zadních sedadlech tak mohla využívat spoustu funkcí, které jsou dnes běžné i na mobilních telefonech – šlo o internet a e-mail – ale také funkce, které jsou dnes již zastaralé – jako například sledování DVD. Vše bylo možné využívat nejen při stání auta na místě, ale i při jízdě.

BMW auto upravilo tak, abyste si připadali opravdu jako v kanceláři. Cestující v zadní části tak mohli vysunout LCD obrazovku počítače, kde byly všechny aplikace Microsoft Office a také neomezený přístup k internetu. Samozřejmostí byla možnost e-mailové komunikace, případně komunikace přes vestavěný autotelefon. Pokud jste už měli všechnu práci vyřešenou, mohli jste se příjemně usadit a pustit si televizi, DVD anebo jen hudbu z CD. Flash disky ani USB tehdy ještě zdaleka nebyla rozšířena (vznikla v roce 1996).

Mimochodem autotelefon i televizi mohly mít i „obyčejná“ BMW řady 7 (generace E38).

Autotelefon: jeho historie sahá daleko do minulosti, v průběhu let se výrazně měnil

Ovládání celé „kanceláře“ bylo velmi jednoduché. Stačilo stisknout pouze jediné tlačítko a z dělící stěny mezi řidičem a pasažéry vzadu se vysunula (na tu dobu velká) 15″ barevná plochá obrazovka. Současně s tím začal nabíhat počítač. Klávesnice byla bezdrátová (!), i když jen přes infračervený paprsek, takže bylo potřeba, aby neustále viděla na přijímač. V autě také nechyběla barevná tiskárna, která byla též umístěná v dělící přepážce.

Pokud jste audiofilové, jistě byste ocenili audiosystém Dolby Surround Cinema. Soustava 10 reproduktorů, subwooferu a zesilovače pracovala s celkovým výkonem 720 wattů (max. 1230 wattů) a to už bylo na tehdejší dobu opravdu hodně. 

bmw-rady-7-e38-multimedialni-kancelar-2

Tehdy to byla revoluce, dnes se takovému konceptu můžeme už jen v tichosti smát. Služby se za těch 18 let posunuly takovým způsobem, že dnes už lze auta na dálku odemykat, zamykat, jezdit s nimi a na internetu jsou připojena sama…

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru