bmw_m2-spy-tovarna_mexiko

BMW rozšiřuje výrobu v Mexiku. Vedle M2 tu budou vznikat i modely NEUE KLASSE

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW -  6. 2. 2023


BMW Group zrychluje svůj přechod na elektromobilitu, s novou generací modelů NEUE KLASSE je připravena na další akceleraci. 50% podílu hodlá na své globální produkci pro čistě elektrické modely dosáhnout dříve než v roce 2030. Společnost plánuje do konce roku 2030 prodávat více než 50 procent čistě elektrických vozů a za tímto účelem investuje do rozšíření své mezinárodní výrobní sítě. Továrna v mexickém San Luis Potosí bude v budoucnu vyrábět čistě elektrické modely NEUE KLASSE, z tohoto důvodu zde vzniká také vlastní továrna na vysokonapěťové baterie.

„Systematicky transformujeme naši výrobní síť na elektromobilitu. V Mexiku investujeme do našeho závodu 800 milionů eur a vytvoříme zde přibližně 1000 nových pracovních míst,“ vysvětlil Milan Nedeljković, člen představenstva BMW AG odpovědný za výrobu, v San Luis Potosí na akci, které se zúčastnili mexický prezident Andrés Manuel López Obrador a guvernér San Luis Potosí Ricardo Gallardo Cardona.

Přečtěte si také:  Škoda Enyaq RS iV je světovým rekordmanem. Dokázala bez zastavení driftovat 7351 metrů

Nedeljković pokračoval: „První vozy NEUE KLASSE sjedou z výrobní linky v naší továrně v maďarském Debrecínu v roce 2025, následovat bude hlavní závod v Mnichově. Dalších objemů dosáhneme integrací výroby modelu NEUE KLASSE do továrny San Luis Potosí od roku 2027.“

BMW v Las Vegas představuje koncept BMW i Vision Dee. Ukazuje digitální zážitky budoucnosti

Společnost teprve nedávno oznámila investici ve výši 1,7 miliardy amerických dolarů do rozšíření svého výrobního závodu ve Spartanburgu v USA. Tato částka zahrnuje jednu miliardu dolarů na přípravu výroby elektromobilů v americké továrně a 700 milionů dolarů na výstavbu nového montážního centra pro vysokonapěťové baterie v nedalekém Woodruffu. Do roku 2030 chce BMW Group v USA vyrábět nejméně šest čistě elektrických modelů.

Čistě elektrické modely doplňují výrobní program v Mexiku

Dalších 800 milionů eur bude investováno v Mexiku. Z této částky je 500 milionů eur určeno na výstavbu nového montážního centra pro vysokonapěťové baterie, které vznikne v areálu závodu v San Luis Potosí. Nové montážní centrum se bude rozkládat na ploše 85 000 m². Bude zde pracovat více než 500 nových zaměstnanců, kteří budou vyrábět baterie nové generace pro čistě elektrická vozidla.

Přečtěte si také:  Svolávací akce za 42. týden: Do servisů musí majitelé vozů Bentley, BMW, Citroën, Fiat, Jeep, Land Rover, Mercedes-Benz a Volkswagen

„Díky této nové investici bude naše továrna v San Luis Potosí hrát významnou roli v přechodu BMW Group na elektromobilitu. Společnost současně zvyšuje svoji angažovanost v Mexiku nejen z důvodu jeho výhodné strategické polohy, ale především díky kvalitnímu pracovnímu týmu, který za necelé čtyři roky od zahájení provozu již vyrábí ve špičkové kvalitě tři modely putující na 74 světových trhů,“ uvedl Harald Gottsche, prezident a generální ředitel závodu BMW Group v San Luis Potosí.

V továrně, která byla uvedena do provozu v roce 2019, již přibližně 3000 zaměstnanců vyrábí modely BMW řady 3, řady 2 Coupé a nové M2, a to v některých případech jako jediná továrna pro všechny globální trhy. Závod je navržen vysoce flexibilně, takže v karosárně a při montáži budou pro začlenění nové architektury vozu nutné pouze drobné úpravy. Specialitou modelů NEUE KLASSE je to, že jejich vysokonapěťová baterie je integrována přímo do konstrukce vozidla. Montáž v San Luis Potosí se proto rozšiřuje tak, aby bylo možné tento nový proces začlenit do stávajícího provozu. Továrna již začala s výstavbou a školením nových zaměstnanců a pro letošní rok zvýšila počet učňů. V dubnu bude v závodě zahájena druhá směna, která si vyžádá dalších 500 nových pracovních míst. Celkem pak bude v San Luis Potosí pracovat dalších přibližně 1000 nových zaměstnanců.

Nové BMW M2 se bude vyrábět v továrně v mexickém San Luis Potosí

BMW iFACTORY jako hlavní výrobní plán

Vedoucí výroby Nedeljković: „Flexibilita a efektivní procesy jsou nesmírně důležitými prvky naší BMW iFACTORY, která tvoří náš hlavní strategický plán pro výrobu.“ Továrna San Luis Potosí se vyznačuje odpovědným nakládáním se zdroji a opatřeními ke snižování emisí CO2. V tak suché oblasti je obzvláště důležité hospodárné nakládání s vodou. V továrně se i proto nachází první lakovna BMW Group, která funguje bez produkce odpadních vod. Voda potřebná pro proces lakování je upravována a následně znovu využívána. Kromě toho továrna odebírá pouze ekologickou energii, kterou si sama vyrábí v areálu závodu v solárním zařízení o rozloze více než 70 000 m², a doplňuje ji elektřinou z externí solární farmy.

Přečtěte si také:  Kia EV9: Největší elektrické SUV korejské značky poodhaluje svoji siluetu

Nově vyvinuté BMW cylindrické články pro modely NEUE KLASSE

Modely NEUE KLASSE budou využívat nové cylindrické lithium-iontové akumulátorové články, vyvinuté speciálně pro již šestou generaci technologie BMW eDrive. Nový tvar článků zvýší hustotu energie o více než 20 procent a současně zvýší rychlost nabíjení a dojezd až o 30 procent. Zároveň se sníží emise CO2 z výroby článků až o 60 procent, a to díky tomu, že dodavatelé článků budou spoléhat na energii z obnovitelných zdrojů a v případě surovin, jako je lithium, kobalt a nikl, budou využívat určitý podíl druhotných materiálů, tedy materiálů, které jsou již v oběhu.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *