bmw_group-tovarna- (1)

BMW Group začalo na rozvoz používat nákladní auta, která budou jezdit i na kuchyňský olej

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Motor1.com - Foto: BMW - 21. 4. 2023


V automobilovém průmyslu dnes rezonuje hlavně to, aby se snižovaly emise CO2. A to nejen v případě těch, co vypouští samotná auta, ale i ty, které vznikají při jejich výrobě a přepravě. BMW Group začalo používat nákladní vozy, které budou jezdit i na kuchyňský olej.

BMW chce být průkopníkem v udržitelné dopravní logistice používáním dodávkových vozů poháněných kuchyňským olejem. Německá automobilka i proto navázala partnerství s poskytovateli logistiky Guggemos (GV Trucknet) a DB Schenker, v rámci kterého bude provozovat flotilu 10 nákladních vozidel na naftu HVO100. Jde o alternativu k běžné motorové naftě, která pochází ze 100% obnovitelných zdrojů. Vyrábí se z bio-surovin, zbytkových produktů a odpadu včetně kuchyňského oleje.

Výhodou HVO 100 je to, že produkuje až o 90 % méně emisí CO2 než klasická motorová nafta. Díky tomu by při přepravě takovými nákladními vozy mohlo BMW ušetřit až 800 tun CO2 ročně. Dobré je, že aby vozidla spalovala HVO 100, nevyžadují prakticky žádné úpravy. Toto biopalivo lze použít čisté nebo smíchané s naftou fosilním palivem v libovolném poměru.

Pilotní projekt s nákladními vozidly na HVO100 je součástí strategie ekologické logistiky BMW Group a její transformace na BMW iFactory s přístupem „lean, green, digital“ (v překladu „štíhlý, zelený, digitální“).

Partnerem BMW Group na projektu bude také finská společnost Neste, jejíž HVO 100 je založen na jejich patentované technologii NEXBTL a je vyráběn také čistě z obnovitelných surovin.

Tím to ale nekončí, BMW totiž také vyhodnocuje aspekty, jako je spotřeba paliva při různém zatížení, při různých rychlostech, v různých povětrnostních podmínkách a na kratší a delší vzdálenosti, aby určila, které technologie pohonu a paliva fungují v jakých kontextech nejlépe. 

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru