scania-crew-cab-hasici-press-10

Bliká za vámi modrý maják? Víte, co byste měli udělat?

Od Radim Plachý | Zdroj: Policie ČR - Foto: Scania - 30. 5. 2021


Po silnicích jezdí nejen běžná auta a motorky, ale i auta a motorky s majáky, které mají právo přednosti v jízdě. Řidiči jim často nevěnují takovou pozornost, jakou by měli. Víte i vy, co přesně byste měli ve chvílích, kdy se za vámi nebo vedle vás takový dopravní prostředek s blikajícími majáky objeví?

Řidiči nejsou na silnicích občas tak pozorní, jak by měli být. „Policisté ze své praxe vědí, že motoristé a chodci nerespektují ustanovení silničního zákona týkající se vozidel s právem přednostní jízdy a bohužel vozidlu s modrým majákem mnohdy neumožní bezpečný a plynulý průjezd,“ říká nprap. Bc. Martina Hábrová z Krajského ředitelství Policie Plzeňského kraje.

Zákon hovoří o tom, že řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy (tedy s modrými nebo s modročervenými majáky) umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. To bohužel občas znamená i to, že musí vjet na chodník nebo mimo silnici.

Policie začíná obměňovat vozový park. Dnes si převzala prvních 80 nových octavií

„V plzeňských ulicích se ale policistům, a nejen jim, stává, že někteří řidiči vozidla zastaví tak, že automobil používající maják nemůže vůbec projet,“ říká nprap. Bc. Martina Hábrová a dodává: „Bohužel se mezi motoristy najdou i tací, kteří vůbec nerespektují ustanovení zákona a jedou prostě dál.“

V zákoně už je zakotvena záchranářská ulička, kterou jsou řidiči povinni tvořit. Týká se nejen víceproudých silnic. Jak by se měla dodržovat, uvádí § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích: „Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.“

Mezi vozidla s právem přednostní jízdy patří například automobily policie, vězeňské služby, vojenské a obecní policie, hasičských záchranných sborů, zdravotnické záchranné služby, ale třeba i pohotovosti plynáren a podobně. Když se za vámi takové auto objeví, neměli byste vůbec řešit, zda má majáky zapnuté oprávněně či nikoliv, ale automaticky mu umožnit průjezd. „I řidiči vozidel s právem přednostní jízdy jsou povinni dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozili bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a výstražné zvukové a světelné znamení mohou používat jen ve zvláštních případech,“ upozorňuje nprap. Bc. Martina Hábrová.