Aston Martin se stále nemůže dostat z problémů. Trable má i kvůli modelu DB12

Autor: Anina Russová - Zdroj: Aston Martin, Reuters, ČTK- Foto: Aston Martin - 3. 11. 2023


Značka Aston Martin už existuje více než 100 let a největší slávu a věhlas ji přinesl fiktivní britský tajný agent James Bond, který s vozy této automobilky honil padouchy a domů si pak odvážel krásné ženy. Už v roce 2018 automobilka vstoupila na londýnskou burzu, ale od té doby to s jejími akciemi a financemi jde od deseti k pěti.

Kvůli problémům s výrobou nového modelu DB12 a kvůli překvapivě nízké provozní ztrátě za třetí čtvrtletí automobilka hlásí také extrémně nízký odhad celoročního prodeje. Sám Aston Martin to přiznal v nejnovější tiskové zprávě, na což okamžitě reagovaly akcie firmy, které výrazně klesly. Podle výrobce se provozní ztráta ve třetím čtvrtletí snížila na 48,4 milionu liber (zhruba 1,4 miliardy Kč) z 55,5 milionu liber před rokem. Analytici však podle agentury Reuters očekávali výraznější pokles ztráty, a to na 38 milionů liber.

Nicméně čtvrtletí tržby značky se meziročně zvýšily o 15 procent na 362,1 milionu liber. Zaostaly ale za očekáváním analytiků, kteří je odhadovali na 370 milionů liber. A prodeje? Ve třetím čtvrtletí o 4 % vzrostly, a to na konečných 1444 aut. Za celý letošní rok Aston Martin prodal 6700 vozů, přičemž očekávání překračovaly 7000 vozidel.

„Vzhledem k počátečním průtahům při rozbíhání výroby vozu DB12 během třetího čtvrtletí jsme mírně upravili výhled celoročního objemu prodeje,“ uvedl Aston Martin. Dodal ale, že problémy jsou už vyřešeny a že poptávka po novém modelu je velmi silná.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru