polizei-rakousko-skoda_octavia

24 rakouských měst chce úplně zakázat vjezd autům

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Heute.at - Foto: Wikimedia Commons - Nxr-at - Own work, CC BY-SA 4.0, Odkaz - 17. 10. 2023


Evropská města zakazují vjezd do svých center, plánuje to i Praha. Samosprávy a vedení města chce, aby se lidem v centru lépe žilo, dýchali čistější vzduch a mohli tu běžně chodit. Auta jsou podle nich špatná. Velmi nakloněno je tomu i Rakousko, kde podobné plány podporuje 24 měst.

Rakousko proti autům bojuje dlouhodobě, vždyť na velké spalovací motory má už dlouhá léta vysoké daně. Teď svůj boj dále přiostřuje tím, že chce zakázat vjezd do měst všem autům. Tento plán aktivně podporuje 24 rakouských měst, která po rakouské vládě chtějí, aby připravila legislativu, jenž takovou regulaci dopravy umožní.

Podle generálního tajemníka rakouské Asociace měst Thomase Weningera chtějí tamní města, aby jejich vnitřní části měly co nejmenší automobilový provoz, ideálně vůbec žádný. V současnosti v Rakousku platí omezené zóny vjezdu do center měst, platí to ovšem jen pro „neekologická“ auta. Podle plánu by měl být nově vjezd zakázán všem autům, pouze s výjimkou obyvatel s trvalým bydlištěm v dané oblasti a dodávek, které jsou potřebné k zásobování tamních provozoven. Auta by přitom při vjezdu i na výjezdu z oblasti měl kontrolovat automatický systém.

Rakousko chce zakázat jízdu v autech. Jeden den v týdnu budou muset zůstat stát

Týkat by se to mělo 24 rakouských měst v čele s hlavními městy spolkových krajin, kterými jsou Vídeň, Graz, Salzburg, St. Pölten, Linz, Bregenz a Innsbruck (nepřipojila se pouze hlavní města Klagenfurt a Eisenstadt). Omezení ovšem chtějí i menší města: Baden, Braunau, Bruck an der Mur, Korneuburg, Krems, Leoben, Leonding, Liezen, Lustenau, Murau, Ried im Innkreis, Strasshof an der Nordbahn, Villach, Voitsberg, Wiener Neudorf, Wiener Neustadt a Wolfsberg.

Některá jiná evropská města od takového plánu naopak upouštějí, ačkoliv jsou to výjimky. Například německý Mnichov původně plánovaný zákaz vjezdu pro stará naftová auta do svého centra po žalobách obyvatel ruší.

Štítky: , , ,

3 názory na “24 rakouských měst chce úplně zakázat vjezd autům”

  1. To nicméně podporují ti, co jim tam jezdí. Kdyby jim tam příští rok nepřijel jediný cizí turista, protože nemají chuť se drbat s neprůjezdnostní každého druhého města, tak by je to, chuje, velice rychle přešlo tyhle nápady, to si pište. Už jen proto, že tak půlka Rakouska, jestli ne víc, z ničeho jiného než z turistů nežije… Nakonec by ještě sami ty svoje městské představitele napíchali na vidle.

  2. Města i obce začínají chápat své ulice trošku jako svůj dvorek, na něj si také člověk pustí jen toho, koho chce. Jsou dávno pryč doby, kdy tu většina lidí viděla v projíždějící dopravě nějaký potenciál – naštěstí. Silnice se natolik zlepšily, auta také a tak málokterý projíždějící v obci zastaví a třeba si něco koupí, drtivá většina jen projede a nic z toho. Jen smrad, hluk a nebezpečí.
    Také nám auta jaksi zmohutněla a ztěžkla. Už to není autíčko, které váží nějakých 700kg, ale kráva, která má mnohdy přes dvě a půl tuny i více. Těmto velkým autům se i přizpůsobují parkovací místa a vše kolem.
    Myslím, že pokud je to město jak efektivně objet, mělo by to město takovou možnost mít to omezit. Ale měla by tu vždy zůstat možnost tam vjet a nemělo by to stát na výši poplatku, ale třeba na tom, že si člověk prostě počká – to je pro všechny, ať chudé či bohaté stejně spravedlivé. Ono, je to jakési omezení, ale vše špatné je k něčemu dobré. Dost lidí by si pak mohlo rozmyslet to zbytečné ježdění vlastním, jen kvůli statusu „já na to mám“.

  3. Nesmyslné nápady-a jen zákazy a příkazy !!!! Jak budou kompenzovat či hradit náklady, když by dovezli zboží a nesměli vjet do města a je jedno zda to bude rozvážková služba či popeláři atd. bo jen návštěva s babičkou….Jako ještě bych pochopil omezit vjezd vozidel nad xyxy kg či o objemu yxyx ccm, apod. Bo jak bylo zvykem za komunistů vjezd povolen od–do hod. event, jakým atd. Ano, občanům se zakáže, přikáže pok pokutou a sebráním bodů,řidičáku, techničáku…, ale papalášů se to nebude týkat,oni jsou pracovně přetížení páč dřou jako kobyle. Copak si může někdo naplánovat např.převoz plazmy a v ten a ten den se nesmí vjet !! To jsou výplody teroristů,diktátorů a neschopných populistů, kteří potřebují za své neoprávněné platy vykázat nějakou činnost !! A ne jen u nás, ale v celé EU !!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru