Test Range Rover P530 AWD (2022)

Rakousko chce zakázat jízdu v autech. Jeden den v týdnu budou muset zůstat stát

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Heute.at - Foto: Pavel Srp - 21. 5. 2023


Rakousko je jednou z těch zemí, které v Evropě proti automobilům vystupují nejtvrději. Mají vysoké daně na registraci nových aut se spalovacími motory, ale i velmi přísné postihy – například zabavení auta za překročení rychlosti, nebo pokutu 10 tisíc eur za pískající pneumatiky. Teď ale v Rakousku řeší, že kvůli ekologii nebudou jeden den v týdnu auta jezdit.

Rakouská novinka, o které se teď mluví velmi nahlas, by přikázala motoristům, aby alespoň jeden den v týdnu nechali své auto doma. Tzv. „den bez aut“ by měl našim jižním sousedům pomoci bojovat se škodlivými emisemi. Ty se mu totiž v současnosti nedaří snižovat podle plánu EU. Do roku 2030 chtělo Rakousko snížit emise CO2 až o 48 % ve srovnání s rokem 2005.

Přečtěte si také:  Prodej nových aut roste, ránu mu ale může zasadit chystaná norma Euro 7

S nápadem o omezení jízdy autem přišla ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler ze strany Zelených. Zdá se ovšem, že takový návrh neprojde. Mimochodem, v Rakousku už jednou taková věc platila, psal se leden 1974. V platnosti ale tehdy vydržela jen 5 týdnů než ji politici zase zrušili.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *