Paříž nechce ve svých ulicích auta. Omezí vjezd do centra až pro polovinu současné dopravy

Autor: Radim Plachý - Zdroj: News in France, Time News - Foto: David Monniaux, CC BY-SA 3.0, odkaz - 10. 4. 2023


Spousta aut ve městech, dlouhé kolony a spousta hluku. Tak to vypadá ve všech velkých městech, ale primátorům a starostům se to nelíbí. Je to tak i v Paříži, kde je množství aut napříč EU asi jedno z největších. Hlavní francouzské město chce dostat počet aut na polovinu, stát se tak má už v příštím roce.

Evropská unie proti autům bojuje ve velkém a některé státy i města na to jdou ještě přísněji. Francie proti automobilovému provozu bojuje dlouhodobě, vždyť třeba v některých městech už před lety zavedla třicítku. Už dnes se také ve městech využívají zóny, kam mohou vjet jen „čistá“ auta, případně jsou některá centra měst pro auta zavřená úplně. Paříž podobnou politiku jede také a navíc ji chce od příštího roku ještě zpřísnit. Ze svých ulic chce vyhnat polovinu současného automobilového provozu.

V Paříži aktuálně platí nízkoemisní zóny ZFE , chystají se ale i zóny ZTL, což budou „zóny s omezeným provozem“. Ty už v projektu z roku 2021 plánuje zřídit starostka Paříže Anne Hidalgová. Tato nová zóna se má týkat aut, která přes Paříž jen projíždějí a nemají důvod tu zastavovat. To by podle propočtů mohlo snížit počet aut právě až na polovinu. Takové zóny by měly vzniknout už v příštím roce, ještě předtím než tu v létě začnou olympijské hry.

Nesouhlasí s tím ovšem tamní policie, která se obává toho, že auta, která zmizí z centra, zaplní periférie, což výrazně zkomplikuje parkování a může to zhoršit také průjezdnost. S návrhem starostky nesouhlasí ani někteří další členové magistrátu, kteří se obávají dalších velkých občanských nepokojů.

Hlídat takový vjezd by měly mobilní sítě, protože každé nové auto je dnes neustále on-line. Auta budou v bouducnu odesílat data o své spotřebě paliva, emisích, ale také technickém stavu. V případě, že by došlo k nějaké poruše na systému, který ovlivňuje emise, omezí se dojezd a pokud to řidiči v nějaké době nevyřeší, auto se zastaví a nepojede dál. Stejně tak by mu měl být zakázán vjezd do některých z těchto „čistých“ omezených oblastí.

Štítky: , , ,

1 názor na “Paříž nechce ve svých ulicích auta. Omezí vjezd do centra až pro polovinu současné dopravy”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru