zeneva-2005-koncept-skoda-yeti-I- (2)

Škoda už za pár dní ukáže na ženevském autosalonu zbrusu nový model crossoveru Kamiq, ale ten úplně první je Yeti, který se začal prodávat už před 10 lety. Jeho první koncept byl ale představen ještě o čtyři roky dříve.

Psal se rok 2005, kdy česká automobilka představila na autosalonu v Ženevě koncept s názvem Yeti I. Šlo o modré auto, které už tehdy nápadně připomínalo Yetiho tak, jak o pár let později přijel na trh. Už tehdy měl typicky tvarovaná přední světla, ale i zadní světla na výšku ve sloupku či kontrastně lakované A-sloupky.

Design tehdy navrhoval šéfdesignér značky Škoda Thomas Ingenlath, který později zastával pozici šéfdesignéra u značky Volvo a aktuálně je CEO v automobilce Polestar, kterou Volvo založilo.

Koncept Škoda Yeti I měl být v rámci představení na ženevském autosalonu na jaře roku 2005 pouze takovým stylistickým cvičením. To mělo zjistit reakce a zájem veřejnosti na podobný typ automobilu v portfoliu české značky.

Jen o půl roku později se nicméně představil další koncept, tentokrát Škoda Yeti II Ten už byl ale odvážnější – přišel o střechu. Výstavní premiéru si odbyl na frankfurtském autosalonu v září 2005. A nejen, že šlo o kabriolet s kombinací pevné a skládací střechy, ale navíc dostal výrazný oranžový lak.

Pak se dlouhá léta nic nedělo, aby se připravila premiéra hotového modelu na záříjový frankfurtský autosalon v roce 2009. Tam se ale nakonec slavnostní odhalení neudálo, protože automobilka se rozhodla sériový model představit už v březnu v Ženevě. Do prodeje se pak auto dostalo v létě téhož roku.

Test Škoda Yeti 1,2 TSI: Na rozloučenou….

V roce 2013 přišel facelift, který upravil hlavně přední světlomety. Už nebyly rozdělené, ale sjednocené a mnohem větší a podle mého názoru přišel Yeti o ten svůj prapůvodní styl. Na jeho prodejích to nic nezměnilo, ba právě naopak.

Až do konce svých dní, které přišly (s uvedením nástupce: modelu Škoda Karoq) v roce 2017 byl velmi úspěšný. Vždyť bylo vyrobeno více než 630 tisíc kusů.

Test Škoda Yeti 1,8 TSI DSG Outdoor