porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Zvýšení dálniční rychlosti na 150 km/h bude už letos. Ministerstvo dopravy nám vysvětlilo kde a za jakých podmínek

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 10. 4. 2024


Už řadu měsíců se v Česku mluví o tom, že by na vybraných dálnicích mohla být zvýšena maximální rychlost ze současných 130 km/h na 150 km/h. Ministr dopravy nejprve tvrdil, že k tomu dojde během příštího roku, ale teď nám resort dopravy potvrdil, že k pilotnímu projektu přistoupí ještě letos.

V tuto chvíli je jasné jen to, že přesný termín bude teprve stanoven, předpoklad však počítá s koncem letošního roku.

Pilotním úsekem bude dálnice D3 vedoucí z Tábora do Českých Budějovic. „Nyní probíhají projekční práce na pilotním úseku D3 Tábor – České Budějovice, následně budeme projekt probírat v rámci přípravy stanovení místní úpravy. Zároveň s tím musíme připravit typové situace, kdy bude rychlost snižována, např. v důsledku špatné viditelnosti, počasí, nehod nebo kolon. Pokud vše dopadne dobře, v druhé polovině roku bude možné osazovat proměnné dopravní značení tak, abychom mohli pilotní úsek spustit. Konkrétní termín spuštění na konci letošního roku teprve stanovíme,“ vysvětlil nám ministr dopravy Martin Kupka.

Bez známky se na dálnice nepouštějte. I po nehodě za to dostanete pokutu

A co bezpečnost?

Ve chvíli, kdy se objevily první informace týkající se možného zrychlení na vybraných dálnicích, reagovala na to řada odborníků na bezpečnost velmi negativně. Nejčastěji skloňovali delší brzdnou dráhu, ale i fakt, že vysoká rychlost je nebezpečná a dle policejních statistik stojí za řadou i velmi vážných dopravních nehod. Podle ministerstva dopravy zrychlení ale za vhodných podmínek nebezpečné není. „Dálnice jsou nejbezpečnějším typem komunikací. Zvýšení rychlosti bude umožněno pouze za podmínek, kdy je to bezpečné. Pokud například klimatické podmínky nebudou vhodné, limit se sníží. Doporučená rychlost bude i nadále 130 km/h, podobně jako je tomu v Německu. Důležitý je dohled policie, tak aby řidiči rychlostní limity neporušovali,“ vysvětlil nám tiskový mluvčí resortu dopravy Jan Jakovljevič.

A s nutností splnění vhodných podmínek souhlasí i policie, která pro ministerstvo řekla: „Policie dlouhodobě upozorňuje, že jednou z nejčastějších příčin tragických dopravních nehod je právě vysoká rychlost. Nicméně v případě splnění podmínek, které povedou k zajištění bezpečnosti silničního provozu, Policie ČR není proti zvýšení nejvyšší dovolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic na 150 km/hod.“

Řidiči tak musí počítat s tím, že rychlost 150 km/h nebude standardem. Nejprve je potřeba instalovat proměnné dopravní značení a současně přesně stanovit typové situace, kdy bude rychlost snížena či zvýšena. V plánu je podle resortu také sledování chování řidičů a jeho vyhodnocování. Právě dálnice D3 bude tím pilotním projektem, který bude potřeba vyhodnotit.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru