Znovu chybí čipy i další díly. Toyota v ČR zastavuje výrobu, ale Škoda i Hyundai jedou dál

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČTK/Škodovácký odborář - Foto: Škoda - 30. 1. 2023


V uplynulém týdnu přišla z kolínského závodu Toyoty zpráva o tom, že až do konce února bude pozastavena výroba. Důvodem je nedostatek subkomponentů v dodavatelském řetězci, který se ale podepisuje na všechny automobilové výrobce. Odbory Škody Auto také potvrdily problémy s nedostatkem dílů, především čipů, ale automobilka odstávku v plánu nemá.

Odbory automobilky Škoda se ve svém týdeníku Škodovácký odborář k problémům s nedostatkem dílů a výrobou vyjádřily takto: „Situace ve výrobě se po optimistických prvních týdnech tohoto roku opět zhoršuje. Opět chybí čipy do výroby především na montážní lince v závodě MB I (Octavia, Enyaq iV). Z toho důvodu pojede v 5. kalendářním týdnu výroba v MB I jen ve čtyřech ranních směnách od úterý do pátku, všechny ostatní směny se ruší.“

Napsaly také, že tyto problémy mají dopad například i na lakovnu, kde se ruší několik směn. Podle odborů se ruší směny například také ve Vrchlabí u montáže převodovek a obrábění, kde se výroba dokonce ve čtvrtek 2. února večer zastaví a znovu bude obnovena až v pondělí 6. února. Odboráři zdůraznili, že pro dotčené zaměstnance vyjednaly náhradu ve výši 80 procent průměrné mzdy.

Dodání nových aut se letos zkrátí, na některé modely si přesto zákazníci počkají až do roku 2024

Martina Špittová, mluvčí Škoda Auto pro ČTK řekla: „Navzdory přetrvávající dynamické situaci v dodávkách komponentů neplánuje společnost Škoda Auto v současné době úplné zastavení výrobního programu.“

V Česku vyrábí i Hyundai, který má továrnu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Dle mluvčího Petra Michníka ovšem v tomto závodě zastavení výroby v plánu není. „Situace je pořád složitá, tak jak byla složitá i v předchozích měsících a letech. Pořád se nám ale daří výrobu držet,“ řekl pro ČTK.

Pro ČTK se vyjádřil také mluvčí automobilky Toyota Tomáš Paroubek: „31. ledna zastavíme linky, celková doba zatím není známa, ale měla by to být větší část února. Důvodem je nedostatek dílů v dodavatelském řetězci s ohledem na komponenty do polovodičů.“ Komponenty chybí prý do obou modelů Aygo i Yaris, které v kolínské továrně vznikají.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru