Vynalézavost zlodějů nezná mezí. Ti v New Yorku, konkrétně hlavně na Manhattanu, zjistili, že jednodušší než ukrást celé auto, které navíc bývá hodně zabezpečeno, je vzít jen zpětná zrcátka. A důvod? Některá jsou karbonová a tedy i drahá, ale většina zpětných zrcátek luxusních aut obsahuje i část kamerového systému, a proto jsou ještě dražší.

Podle policejního oddělení v New Yorku přišlo o zpětná zrcátka jen od 1. března do 26. dubna letošního roku 18 vozidel. Všechny krádeže proběhly kousek od sebe, kdy jich 10 proběhlo ve 20. okrsku mezi ulicemi Západní 59. a Západní 86. Osm krádeží se pak odehrálo ve 24. okrsku.

Tak to vypadá, že jsou zpětná zrcátka minulostí. Co je nahradí?

Podle policistů si zloději nejčastěji vybírají hlavně zpětná zrcátka vozů značek Audi, Porsche, Mercedes-Benz, Lexus a BMW. Jejich hodnota se zpravidla pohybuje mezi 1500 a 2000 dolary, tedy asi mezi 34 500 Kč a 46 000 Kč.

Policie z New Yorku také tvrdí, že jde zatím jen o tamní problém, za který si prý Newyorčané mohou tak trochu sami. Ne snad tím, že svá auta parkují na ulici, ale tím, že jsou nevšímaví. Ostatně, říká se, že pravého Newyorčana už nic nepřekvapí a nerozhází. A houkající alarm auta je součástí všech zvuků města, takže řada lidí ho už ani nevnímá.

Policisté prosí, aby obyvatelé byli vnímavější, a volali je raději i v případech, kdy o nic nepůjde. Jinak bude velmi těžké tuhle partičku milovníků zpětných zrcátek chytit.