subaru-brz-drift-video

Rok, co rok je to stejné. Jakmile jen trošku nasněží, vyjedou většinou do nočních ulic řidiči aut, aby si užili zasněžené a uklouzané zatáčky nebo prázdná parkoviště u supermarketů. Pokud ale vyrazí na parkoviště, je to chvályhodné, pokud ovšem do běžného provozu, je to naopak nesmírně nebezpečné. Problém je, že takové driftování a obecně blbnutí v provozu je z pohledu policie fakticky nezákonné. Problém je ale i na soukromých parkovištích.

Ohleduplnost má být na prvním místě

Vyrazit driftovat do provozu není dobrý nápad. Především pak z pohledu zákona a policistů. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž říká, že: „při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu.“ A dále pokračuje: „Je povinen řídit se pravidly provozu na pozemních komunikacích.“

Fakticky je tedy driftování a podobná zimní zábava neohleduplnou jízdou, za kterou může hrozit pokuta na místě do výše 1000 Kč, ve správním řízením pak do 2500 Kč. Ovšem nejde jen o neohleduplnost, ale také o nerespektování jízdy v pruzích či jízdu v protisměru. I to jsou přestupky!

Přečtěte si také:  Policie varuje před "jízdou jako v Rychle a zběsile". Zaměřuje se na driftery na horách

Další stranou těchto zimních řidičských radovánek je často žalostný technický stav aut, se kterými se jejich majitelé za jízdou dveřmi napřed vydávají. Vojtěch Robovský z liberecké policie k tomu před časem řekl: „Velmi často tito řidiči ke své zálibě užívají také vozy, jejichž technický stav není vyhovující pro provoz na pozemních komunikacích. Zásah do technického stavu vozu je mnohdy natolik razantní, že policisté mohou přistoupit k institutu omezení technické způsobilosti vozidla. Porušením zákonných rámců může být řidičům kromě vyřešení přestupků blokově v příkazním řízení také odebrán řidičský průkaz a vysloven zákaz řízení motorových vozidel.“

Ani uzavřené parkoviště není ideální

Někteří ze zimních drifterů využívají ke svým nočním radovánkám zasněžená parkoviště třeba u obchodních center nebo různých firem. Ovšem ani to není úplně dobrý nápad. Takové pokusy jsou svým způsobem chvályhodné, protože se takto řidiči učí poznávat reakce své i svého auta. Jenomže při takovém klouzání může směrem k zaparkovaným autům nebo třeba výloze odletět kámen a něco poničit. Stejně tak řidič auto nemusí zvládnout a něco zničí přímo on sám. 

Pamatujte, že driftování na soukromých parkovištích není možné. Fakticky tam řidiči nemají co dělat, to platí i pro parkoviště u obchodních domů. Po zavírací době většinou nejsou veřejnosti přístupná.

Přečtěte si také:  Chcete vyrazit driftovat k polárnímu kruhu? Teď máte šanci

Vzhledem k tomu, že jsou všechna tato místa často hlídána minimálně kamerovým systémem, je potřeba dříve či později počítat s návštěvou policie. Každý vstup na cizí pozemek bez souhlasu jeho vlastníka totiž znamená v zásadě zásah do vlastnických práv. Došlo-li navíc vstupem na cizí pozemek ke škodě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit.

Před několika měsíci takové driftování na soukromém pozemku řešily Motokáry v Hořovicích. V září tam řidič s BMW driftovat na kamínkovém parkovišti u čehož poškodil několik aut. Po zveřejnění videa, o kterém už věděla i policie, se nakonec přihlásil.

2 komentáře

Přidat komentář