subaru-brz-drift-video

Stejně jako každý rok, rozděluje zima řidiče na dvě skupiny. Ta první se na sníh těší, ta druhá nikoliv. Pokud patříte do první skupiny, asi si i vy rádi užíváte klouzání se svým autem na sněhu. To ale znervózňuje některé řidiče, ale i policisty. Ti se na takové řidiče v posledních dnech zaměřují.

Přečtěte si také:  Policii v českých horách trápí drifteři, kteří využívají sněhovou nadílku. V nejbližších dnech se na ně proto zaměří

A driftující řidiči trápí i severočeské policisty kolem Ještědu, takže i ti provádějí častější policejní kontroly. Policisté totiž tvrdí, že: „K driftování jsou polygony, ne běžné komunikace.“ Ostatně tisková zpráva Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje, kterou najdete zde, hovoří jasně.

„Mnohé majitele silných strojů láká pomyšlení vyzkoušet si své řidičské dovednosti na zasněžených nebo ledovkou pokrytých silnicích. Nejlépe pak v místech, kde jsou komunikace členité. S ostrými zatáčkami a pokud možno v lokalitách, kde až takový provoz není. Po vzoru protagonistů známých filmů tak usedají za volanty svých plechových miláčků řidiči, jejichž zkušenosti se řízením silného vozu jsou však na hony vzdáleny filmovým hvězdám.

Hazardující drifteři, od těch skutečných okruhových profesionálů, využívají ke své kratochvíli běžné komunikace, a to aniž by si uvědomili, že se dopouštějí hned několika přestupků na úseku dopravy. Nerespektují jízdu v jízdních pruzích a přejíždějí do protisměru, ignorují dopravní značení, ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a nechovají se k nim ohleduplně a ukázněně. Velmi často ke své zálibě užívají také vozy, jejichž technický stav není vyhovující pro provoz na pozemních komunikacích. Zásah do technického stavu vozu je mnohdy natolik razantní, že policisté mohou přistoupit k institutu omezení technické způsobilosti vozidla. Porušením zákonných rámců může být řidičům kromě vyřešení přestupků blokově v příkazním řízení také odebrán řidičský průkaz a vysloven zákaz řízení motorových vozidel.

Krajské ředitelství není k podnětům občanů lhostejné. Za první dva týdny jsme například v lokalitách kolem Ještědu kontrolovali na pět desítek řidičů. Více jak desítka z nich se dopustila přestupkových jednání. Ta jsme projednali příkazem na místě. Jeden z řidičů byl pod vlivem alkoholu, vozidlo dalšího z hříšníků mělo propadlou technickou kontrolu.

I nadále se budeme v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu věnovat lokalitám, které nesvědomité driftery lákají.

Jezděte bezpečně a ohleduplně. Chcete-li driftovat, využívejte k tomu jen areály polygonů.“